20 години Търговско-промишлена палата-Търговище
Търговско-промишлена палата – Търговище е продължител на историческа традиция на дейността на Търговските палати в България в област Търговище.
Началото е през 1895 година, като след влизане в сила на закона за търговско индустриалните камари и правилника към него. Ескиджумайска /Търговищка/ и Османпазарска /Омуртагска/ околии са в обхвата на Варненска търговско-индустриална камара, а Поповска околия е в обхвата на Русенската Търговско-индустриална камара. В първата сесия на Варненска търговско-индустриална камара на 11 юни 1895 година от Търговище е взел участие Никола Калев. От гр. Попово в учредителната сесия на Русенската Търговско-индустриална камара участват Бр. Михалеви и Парашкев Димитров. По- късно тя преминава в обхвата на ВТИК.
През целия период на дейност на камарата до 1948 година местните занаятчии и индустриалци активно са се ползвали от предоставените услуги, търсели са подкрепа и закрила на своите интереси. Широката просветна дейност на камарата се е изразявала в поддръжка на професионалното образование в региона – организира курсове и занаятчийски училища. През 1926 г в гр. Търговище започва да функционира Допълнително занаятчийско училище „Любен Каравелов”, което съществува до 1948 г. От началото на ХХ в. до 1939 г. в Търговище са проведени 14 на брой курсове по различни видове занаяти.
Търговско-промишлена палата – Търговище е учредена на 26 януари 1996 година като неправителствена обществена организация с нестопанска цел, която обединява деловите среди от област Търговище. Инициативният комитет е оглавен от тогавашния кмет на община Търговище инж. Петър Карагеоргиев. Общото събрание приема устав и избира управителен съвет от седем души с председател Йовчо Йовчев. Тя е самостоятелно юридическо лице и става част от Единната система на търговско-промишлените палати в България.
Започва своята делова дейност по предлагане на услуги от първи май 1996 година. През периода са организирани участия в панаири в Гърция и страната, семинари и обучения по Здравословни и безопасни условия на труд, семинари за внедряване на СЕ маркировка, внедряване на системи за качество, възможности за финансиране на малки и средни предприятия, по специфични въпроси на браншовете, инвестиционни форуми, въпроси на конкурентоспособността на фирмите, срещи с министерства и различни институции и други.
През 1997 година се поставя началото на първите международни контакти с търговски палати и институции от Турция, като в годините те се развиха и обогатиха. Поддържаме контакти с палати и сродни бизнес институции от Гърция, Португалия, Франция, Сърбия, Македония, Украйна, Русия, Италия, Австрия, Малта, Испания, Молдова, Грузия и други.
Качествена стъпка в работата по професионалното обучение е и създаването на 3 декември 2002 г. клон на Националния център за професионално обучение в системата на БТПП.
Следващ успешен етап е работа по проекти като партньор и водеща организация. От 1999 година са изпълнени проекти по Програма ФАР, Програма „Леонардо да Винчи”, ШАРС, МОТ, Учене през целия живот, Младеж, ОПАК, Програма за развитие на черноморския регион и други, като партньорствата наброяват над 25, а реализираните проекти до настоя-щия момент са над 48.
Изминалият период е характерен и с активно развитие на връзките на Палатата с областен управител и местните власти. Сътрудничим успешно с общините: Търговище, Попово , Омуртаг, Антоново и Опака във много направления за подпомагане развитието на бизнеса в региона.
Палатата работи на местно ниво в сътрудничество и с другите работода-телски организации, професионалните съюзи, браншовите организации. Представители на Палатата има в Съветите за сътрудничество към Дирек-ции “БТ”, Областна комисия по заетост, Областна комисия по здравословни и безопасни условия на труд, Областен съвет за регионално развитие, Съвет за тристранно сътрудничество и други областни комисии.
Има добра практика за сътрудничество с Клуб на НСО в Търговище, Областен информационен център – Търговище, Туристическо сдружение – Търговище и др. нестопански организации.
Разшири се съвместна работа с професионалните гимназии от областта и другите училища. Проведени са обучения и семинари на учители и ученици по предприемачество и други теми над 12 броя. От 2013 година редовно се приемат стажанти от ПГ по икономическа информатика „Джон Атанасов” в гр. Търговище. До сега са стажували 24 ученици.
За 20 годишния период на съществуване ТПП – Търговище, се ут-върди като център за подпомагане и консултиране на фирмите в региона, съобразно техните потребности.
Оля Иванова, председател на ТПП – Търговище