По инициатива на Духовен център „Евера” и читалище „Напредък1864″ на 12 ноември в Търговище се проведе среща с проф. Дамян Попхристов и кинорежисьора Момчил Ап. Карамитев. Беше прожектиран филма „По стъпките на нашите предци”. Срещата премина при голям интерес от страна на търговищенци. Залата беше препълнена, бяха зададени и много въпроси. Проф. Попхристов и Момчил Карамитев отделиха от своето време и за читателите на вестник „Знаме”.
-Господин Карамитев, защо се ангажирахте с филма „По стъпките на нашите предци” и какво искате да кажете с него на българската публика?
– Най-важното, към което съм се стремил, е да се покажат неизвестните неща от средновековната връзка между България и Франция, да се види какво сме дали ние още от ранно средновековие на западна Европа, да се покажат конкретни места, за да могат хората да ходят там, а мотивът да се направи този филм е организацията на проф. Дамян Попхристов да се отиде по тези места.Преди това бях чел материали за Бугараш във Франция и когато видях, че има организиран семинар за там реших, че трябва да се включа. Заедно с Дамян Попхристов решихме да направим един филмов разказ, нещо като пътепис. Когато започнахме да разнищваме духовната връзка между богомили и катари, между България и Франция, се роди идеята такива семинари да се правят не само във Франция, но и в Италия, в Босна и Македония, така че това ще бъде една поредица от няколко пътеписа и най-накрая ще направим един обобщаващ филм за същността на богомилското учение – разказано с факти за връзката на това учение с други духовни учения.
-Имахте ли прожекции на този филм в други градове и ако вече сте го представяли как се посреща?
-Имахме две предпремиерни представяния в София. Беше в най-отпускарския сезон, в края на юли месец, в Дома на киното. За мое голямо учудване залата два пъти се напълни. За първи път филмът беше показан във Велики Преслав, защото там се състоя международния форум на тема „Богомилство” , но предстоят прожекции във Варна, Търново и други градове в България.
-Професор Попхристов, с каква идея създадохте „Български център „Просветление”?
-Създадохме фондация „Български център „Просветление” с идеята да популяризираме, разпространяваме и правим достъпна до хората истината за това кои сме ние българите , кои са траките, кои са богомилите, неща изконни и важни за нас, българите като духовна ценност, защото много неща са пренебрегвани, недеооценявани и забравяни, а други съвсем откровено изопъчени. Време е истината да стигне до хората такава, каквато е, а не такава, каквато я пише в казионните учебници. Започнахме да провеждаме тези семинари и срещи с българи не само в България. Започнахме от Лондон, минахме през Милано, Флоренция, Рим, Тулуза, имаме покани и от още много места, разбира се и от България. Провеждаме и пътуващи семинари, с най-общо заглавие „По стъпките на предците ни”. Ние обикаляме по различни места в Европа, където нашите предци са оставили трайни следи. Вече няколко пъти го правим в Италия, в южна Франция по пътя на богомилите и катарите. Тази година през май с наше основно съдействие беше открит в южна Италия паметник на кан Алцек -най-младият син на кан Кубрат. Оказа се, че това е първият паметник на български владетел извън България. Продължаваме да издирваме документи и факти, свързани с нашето минало, особено с богомилите. Преди седмица се върнахме от Македония, където най-неочаквано, търсейки пещерата на св. Гавриил Ясновски, където ни заведе приятел от Македония, Йорданка Хаджийска откри поредица от пещери, в които са се извършвали богомилски посвещения, тъй като Гавриил Ясновски е един от първите посветени лично от Боян Мага в богомилското учение. Там видяхме и „Божиите очи”, същото нещо, което има в пещерата до Карлуково. Подобна пещера намерихме и във Франция, където се е извършвала подготовката за най-висшето посвещение на катарите.
-Вие вече разполагате с огромен материал, с много знание, свързано с богомилите, с документи, които разкриват историята на България като част от дейността на богомилите, можем ли така да кажем?
-Можем така да кажем, въпреки че тези документи, които сме издирили не ги притежаваме като наша собственост, но сме издирили къде се намират, и последните така да се каже открития, бяха във Франция. Показаха ни ги наши френски приятели веднага след като Ватикана официално се извини за зверствата и терора над катарите. Показаха ни документи, свързани с първия събор на богомилите от 1167 г., който е бил председателстван от българския папа Никита. Той прави едно възвание за духовно обединение на Европа по модела на българската богомилска църква. Беше изключително вълнуващо да видим документи от онези години. Сега вече, след като Ватикана поднесе официалното си извинение, французите са твърдо решени да ги публикуват, което значи, че рано или късно тази информация ще дойде и до България.
-Очаквате ли българската православна църква да промени отношението си към богомилите?
-Много бих се радвал това да стане,въпреки че като гледам как се държат напоследък, не вярвам толкова бързо да се случи, но според мене е неизбежно, защото и там има умни хора – хора, които знаят и разбират, че всъщност богомилското учение не е отрицание на православната църква, а едно връщане към изконните корени на християнството, такова каквото е проповядвано от апостолите и от самия Исус Христос.
Радка Иванова