Името на сем.Елена и Асен Василеви ми направи впечатление неотдавна, когато на юбилейния празник 25 г. от създаването на Обществен комитет „В.Левски” Търговище, те бяха наградени в раздела „Достойни граждани” за многогодишното организиране и провеждане на фолклорните прояви „С песните на Стоян Радев” и „Мост между поколенията”.
Тези дни Търговище за пореден път стана столица на фолклорното изкуство, благодарение на усилията на тези двама наши съграждани- това беше и поводът, за да разкажем за тях, за хората, чието житейско верую се изразява с думите:добротата, човещината и песента за нас са едно!
Всъщност, той е от Банкя, а тя е от с.Лесово, Елховско. Запознава ги огромната им любов към фолклорното изкуство- причината, поради която и двамата учат в Музикалното училище в Котел. Тук се запознават, а дружбата им продължава и в Музикалната академия в Пловдив. През 1977 г. стават семейство, а през 1979 г. работят в Котел, но вече като преподаватели, той – на гъдулка, а тя- народно пеене.После ги поканват в търговищкия ансамбъл „Мизия” и така за тях започва търговищкият период- време на творческа всеотдаденост и посветеност на младите хора, на песента. Раждат се и двете им деца- син и дъщеря, за които сем.Василеви говорят с много любов. Животът и на двамата е едно търпеливо, предано, всепоглъщащо посвещение на хубавата българска песен.
Повече от 12 г., като вокален педагог във Второ СОУ “Проф.Н.Маринов”, Е.Василева осъществява музикалния обмен между търговищки групи от талантливи деца и техни връстници от Швейцария и Испания. Но може би най-значимото дело в техния живот е създаването на двете фолклорни прояви: Националната фолклорна среща „Мост между поколенията” и конкурсът „С песните на Стоян Радев”. През изминалите събота и неделя в този, доказал се във времето, стойностен конкурс „С песните на Стоян Радев” бяха получени заявки от над 110 деца от 8 български града. Втората проява, „Мост между поколенията” /11-то издание/ събра над 170 участника, които минаха като изпълнители, срещнаха се и се докоснаха с такива идоли във фолклорното изкуство като Янка Рупкина, Калинка Вълчева и още техни колеги, с които младите заедно музицираха и се обучаваха на особеностите и спецификата на различните фолклорни области в България. Всички тези хора оцениха проявите в Търговище като изключително културно събитие ! Много въодушевено, много запалено Елена разказва още и още за току-що отзвучелите прояви, в които тя е вложила много хъс и енергия, вложила е душата си, защото, убедена е, че младите имат потребност точно от подобен тип прояви, които на дело възпитават в българското.
Питаме я, а откъде самата тя е прихванала любовта към фолклора, към песента?
– От моето семейство, едно обикновено селко семейство, от моите скромни и отдадени на децата си родители. Ние сме три деца, но и сестра ми и брат ми сме възпитани да бъдем просто добри и човечни хора-казва Елена. И споделя как всяка година, на 1 май в родното Лесово си правят голяма фамилна среща- без официални покани, всеки знае, че на този ден трябва да е в родната къща.
И тръгват всички – от Ямбол, от Бургас- деца, племенници, всички наследници, посоката е една-към Лесово, към родната къща. Събират се всички заедно, за да се видят и разговорят, а на почит са спомените и песента.
-Всички, цялата ми рода почита песента, чистия български фолклор. – продължава Елена.
-Когато на времето сядахме на масата и се нахранехме, после започваха песните. Пръв винаги запяваше баща ни, после подхващаше мама, и ние се включвахме. Колко хубаво беше- всички ние и песента- за това и си спомняме на тези фамилни срещи сега в Лесово, където пак продължаваме традицията. Тази е и нейната житейска мисия- да въведе и да „зарази” повече млади хора с магията на българския фолклор, да запали у тях творческата искрица, да отвори сетивата им за красотата на българската народна песен. В края на разговора, питам моите събеседници как самите те се определят, какви са техните планове, мечти.
Ето техният отговор: определяме се като пазители на българския фолклор, инициатори и ръководители на двата форума „Мост между поколенията” и „С песните на Стоян Радев”. Много бихме били щастливи, ако и през идните години името на Търговище се утвърждава като огнище на българския фолклор, където младите хора от цялата страна да идват, да се изявяват, да творят и да почитат търговищките майстори-изпълнители на народни инструменти като Атанас Вълчев/ българският Паганини/, Никола Атанасов и много др.
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА