Разговор с Димитринка Атанасова, директор на Детска градина 11 “ЗВЪНЧЕ”
– Как приеха родителите на децата във Вашата детска градина връщането на таксите? Има ли недоволни, има ли по-малко деца, какво споделят?
-Естествено, когато се отнема някаква привилегия е да има недоволни, но за напрежение между родителите, не може да се говори. Все пак таксите ще отиват за децата – за подобряване на храната, за подобряване на материалната база. Не може да се каже, че има отлив на деца, след връщането на таксите. В нашата детска градина имаме 3 деца, които не посещават, поради тази причина. На фона на 232 деца, това е много малък процент.
-Спазва ли се забраната за събиране на пари за консумативи в детските заведения?
-Да, в нашата градина се спазва тази забрана. Единственото ни изискване към родителите е да плащат коректно и в срок, дължимата такса. Запознати са с Правилника за дейността на ДГ, където е разписана и забраната за събиране на средства за консумативи.
-Когато се заговори, че детските градини в селата ще станат филиали към тези в града, Вашето име като директор на отдавна работещо такова преобразувание бе посочено като пример. Трудно ли е съвместяването на няколко детски градини? Как успявате? Какви са положителните страни на тези обединявания и какви предизвикателствата?
-Преди 4 години с решение на ОбС и Заповед на кмета на Община Търговище, бяха обединени ЦДГ „Славейче“ и ЦДГ „Радост“. Те от своя страна имаха филиали в с.Голямо Соколово и кв. Въбел. Така се получи една голяма детска градина – ЦДГ №11, помещаваща се в четири сгради, две от които извън града. В началото доста хора бяха скептични към тази формула, но смятам, че тя се оказа работеща. Създаде се един много добър екип от специалисти, които през изминалите години, показаха, че когато се работи добре, резултатите не закъсняват. Обмяната на опит между колегите, използването на целия ресурс, с който разполага детската градина от всички деца са част от положителните страни. Трудности, да разбира се, че има трудности, но те са преди всичко за директора. Свързани са с това, че базите, които трябва да се подържат са много и голяма част от тях са остарели и имат нужда от скъпо струваща поддръжка. Единствено сграда „Радост“, която се намира на бул. „Ал. Стамболийски“ беше отремонтирана по проект на Световната банка . За основен ремонт, на другите бази, от какъвто те се нуждаят не можем да мислим на този етап, тъй като бюджетът, с който разполага детската градина, не позволява това. Но въпреки трудностите, които съществуват, смятам, че това е правилния път за детските градини.
-Занимавате ли се с проектна дейност в градините?
-ДГ №11 „Звънче“ работи по проекти. От 2014г. Детската градина работи като пилотна по Проект „Включващо обучение“ и от тази година по неговото продължение „Подкрепа за равен достъп и личностно развитие“ по ОП НОИР. Този Проект е насочен към ранното откриване на деца с обучителни трудности и въвеждането на нови програми, които да помогнат на децата да преодолеят тези трудности и да получат равен старт при постъпването си в училище. Ние сме единствената детска градина в област Търговище, която разполага с екип от логопед, психолог и ресурсен учител, които са ежедневно с децата и въвеждат този модел. Смятам, че това е едно голямо предимство, както за децата, така и за родителите и педагогическите специалисти. Друг проект, по който продължаваме да работим и тази година е „Готови за училище“. Той е на Тръста за социална алтернатива със съдействието на Клуба на нестопанските организации в града.По него се поемат таксите на деца, избрани на случаен признак, подпомагат се социално слаби семейства с осигуряване на помагала и консумативи за децата, посещаващи детски градини.
-От колко години сте в сферата на образованието?
-От 32 години съм в тази сфера. Минала съм през всички нива на предучилищното възпитание. От учител, през директор с група, до директор на най-голямата детска градина в община Търговище. Работила съм много години на село, с различни хора и опитът, който съм натрупала през годините ми помага днес.
-До какво ще доведат новите промени? Как виждате бъдещето в тази сфера?
-Надявам се новите промени да доведат до положителни резултати и предучилищното образование да бъде оценено по достойнство. Лично аз, а и моите колеги се чувстваме обидени и недооценени, когато в медиите ни наричат „забавачки“. Мисията на детската градина и предучилищното образование е много по-сериозна. Първите седем години са най-важните, когато се изгражда детската личност. Така че пренебрежението, което се усеща в това да ни наричат „забавачки“ е най-малкото несериозно и обидно.
-5-ти октомври бе Международния ден на учителя, какво е Вашето пожелание?
-Искам да пожелая успех на всички колеги и да им пожелая здраве, търпение и много успехи през тази учебна година.
Интервю на Симона Алексиева