Интервю на д-р Кърджалиев, депутат от ДПС за
Търговищки регион
– Д-р Кърджалиев, Вие много често се срещате с хората от Търговищки регион. За какво най-често Ви търсят те, какви проблеми решавате – знае се, че в стила Ви е да работите по проблемите на региона още от първия ден след изборите…
– За партията, от която съм избран като народен представител е характерно това, че всички сочени за естествени лидери по места, са много последователни към симпатизантите и избирателите си, с ангажименти и между изборите. Банално клише и досадно поведение е това, което повечето политически сили прилагат преди избори – обещания, активност, а след тях – латентен период на пасивност до следващите избори. Приемам това поведение като обидно за избирателите, но и те, в последните години, също го осъзнават. Да не подценяваме Избирателя ! Всеки мандат е цикъл със следните компоненти: 1.Избирателят предоставя доверието си; 2.Политикът го трансформира чрез властта или опозиционна дейност в определени политики; 3.Ако те са успешни – избирателят предоставя още по – голямо доверие или обратното…; 4.Или по – голяма власт и възможности, или помръкване на политическия хоризонт на съответната партия (примерите изобилстват в последните години…). Накратко, в контекста на въпроса ви, аз и нашият екип в Търговище заради това се стремим да спазваме два задължителни принципа: 1. Последователност, 2.Изпълнени ангажименти и/или убедително оправдание за несвършените. Това е най – важната причина, дори в средите на ДПС, да сочат областната ни партийна структура за образцова в страната. От 2009 г. досега през понеделник (а преди- всяка седмица) при мен идват най – различни хора, при това – не само симпатизанти на нашата партия. Те са своеобразен индикатор за проблемите в нашия регион – чрез тях се ориентирам и опознавам тенденциите, правя анализи и изводи за водени политики. Някои от тях са полезни в дейността ми и са дори – изходна точка за въпроси към министри (само преди 10 дни, например – въпросът със специализацията на младите лекари…) . Ако обобщя въпросите – те са в няколко раздела: социално – битови, вкл. здравеопазване (помощ за болни, неосигурени, транспорт, комуникация с известен специалист, проблеми с различни обществени и представителни институции и т.н.) и организационно – инфраструктурни (пътища, читалища, детски градини, чешми, осветление – особено по селата, състояние на религиозни храмове – християнски, мюсюлмански ). По – малък дял са въпросите , свързани с безработни хора – особено млади, а също – особено напоследък – амбициозни и предприемчиви лица с идеи за бизнес искат съдействие с лични контакти, с определени фирми. Молбите за помощ с благотворителна цел са постоянни – за студенти, абитюриенти, културни мероприятия, музеи, младежки и пенсионерски клубове, певчески групи, театри, детски състави, поети, писатели, спортисти и прочее…
-Как бихте откроили най-значимите проблеми на нашия град и община на този етап и какво е Вашето виждане като депутат за тяхното разрешаване?
-Всеки гражданин от района, дори и да няма професионални компетенции и визия за развитието на общината има определен усет или поне – интуитивно може да идентифицира проблемите на населените места в района. Това са универсални цели за всяко управление, а също – въжделенията на почти всички жители: инфраструктура и благоустройство (пътища и тротоари, зелени зони, регулация на движението, качество на въздух и води), ефективно управление на ресурсите на местно ниво (води, отпадъци, строителство, земеделие, транспорт, туризъм и др.), политики за жизнения стандарт и услуги за обществото (за хора в нетрудоспособна възраст и неравностойно положение, за хората по селата, за сигурността, здравеопазването, образованието, културата и т.н.). Трябва всички да се съгласим, че очакванията на избирателите по тези въпроси натоварват най – много с очаквания кмета на общината и екипа му и това е абсолютно правилно. За едната година на тази власт се инициираха полезни идеи, а дори – реализираха се няколко проекти в аспекта на изредените. Трябва в интерес на обективността да кажа обаче, че повече от тях бяха проектирани от предходния общински управленски екип. Много се надявам за регион Търговище да се сбъднат онези прогнози на „просветени” политици, че таргетът, акцентът на ГЕРБ през този мандат ще са „новозавладените територии” на Местни избори, 2015 г., каквато безспорно е нашият район. Дори да не стигнем висотите на държавното „обгрижване” към традиционните за управляващите – големи градове и темповете на възходящото им развитие, редно и справедливо е и в Търговище да има поне такъв полъх…Много се надявам на активността и инициативността на д-р Димитров ! Доколкото са нашите сили – ще помагаме…На база на политически опит и традиционна във времето обществена подкрепа, осигуряваща ни самочувствие – когато се налага също и ще реагираме, и дори – коригираме, обаче…
-Какви са Вашите очаквания и препоръки за подобряване на бизнес -климата в Търговищкия край?
-Нашият неизменен акцент през годините винаги е бил създаването на условия за ефективен дребен и среден бизнес; икономика и дейности, провеждани от предприемчиви, свободни, образовани и конкурентноспособни български граждани. Често правим и невъзможното, за да подкрепим такива хора – гръбнакът, според нас, на съвременната българска икономика. Накратко – винаги не търсим виновни за минали и настоящи неудачи, а хора, които да поощрим в тяхната предприемчивост и идеи, които да подкрепим в техните реализации. Търговище може да се похвали през последните 10 години , с една от най- мащабните инвестиции в България, а дори – в югоизточна Европа. На този фон въпросът с „подобряване на бизнес- климата” изглежда закъснял и дори – неуместен. Другаде е проблемът и той е обусловен от по- глобални обществено- икономически обстоятелства. Свързани са със законодателство, регионални демографски дисбаланси и разбира се – с общата производителност на труда и конкурентоспособност на икономиката. И не задължително, само и единствено политиците са виновни за това…
На този фон безработицата в района от години вече не е рекордно високата в страната, а за община и особено – град Търговище тя е сравнима със средната за страната – на последна 3-месечна база – 8,2 %. Проблемът, особено в малките общини на областта, е обусловен от методиката на изчисляване, демографско – имиграционни фактори, а като се анализира профилът на безработицата (голям корелативен дял на неквалифицирани, със основно и по-ниско образование, продължително безработни > 1-2 г., т.е. така наречените -„обезкуражени”, над 55-60 г. и т. н.), обективният извод придобива завършен вид. Наскоро при среща с мениджърските екипи на двете най-големи фирми в града, осигуряващи няколко хиляди работни места в града, ми се оплакаха парадоксално, че няма желаещи да работят при тях и са принудени да вземат работници от други области…Истината е, че е силно редуцирано търсенето на нискоквалифициран и без ценз – работна ръка в региона ! Изходът за тези безработни е преквалификация, образователно- професионални инициативи, участие в социални проекти и програми на съответните институции и разбира се – желание за работа…
-Кои са най-големите Ви страхове за страната и района ни ?
– На лице е заплашителна за човечеството, глобална криза на толерантността между хората, провокирана от драматични актуални предизвикателства – разгръщането на чудовищни по степента си на нехуманност идеологии, тероризъм и последвали ги – на реактивен принцип – пан-ислямофобия, расизъм, ултранационализъм, етноцентризъм и обща ксенофобия. Аз съм особено чувствителен и към тези теми, защото те касаят и България, а няма как нашият регион да е контрастен „остров на хуманизма и любовта” между хората.
Още повече, че има достатъчно патриотари, чиито неприемливи послания виреят и дори – избуяват в тази благоприятна за провокаторските им, човеко-ненавистнически цели среда.Те са и в българския Парламент и умело „извиват ръцете” на управляващите системни партии, противопоставяйки по порочен и недопустим начин демокрацията на реда и сигурността. Поради тази причина, същите тези политически партии бяха наречени наскоро, не от ДПС, а от Комисията срещу расизма и нетолерантността в Съвета на Европа „фашисти” и „ултранационалисти”…
Тези партии заемат нови, по-големи територии, паразитирайки върху описаните обществени страхове. Нищо чудно дори да се доближат до балотаж на Президентските избори.
Вярно, в България в момента никой не чака вече „спасител”, а само „отмъстител”, но все пак да не забравяме, че най- ценното с което ни е дарил Всевишният е чувството за мяра ! Толерантността и Хуманността не са просто добродетели, а дълг на всеки човек… Затова си позволяваме, при всяка възможност, да призоваваме всички демократични сили и цялата прогресивна българска общественост да проявяваме загриженост и да се противопоставяме на изявления, провокиращи омраза между хората; да укоряваме всяко публично инспириране на дискриминация и страх; да покачим чувствителността си към словото на омразата и да оформим естествена резистентност на обществото към проявите на ксенофобия.
На цената на всичко, отговорните обществени и политически субекти и тук, в Търговище, трябва да съхраним онзи етикет на града, с който се гордеем през годините: Търговище – град на толерантността между религии, етноси и култури. Ние ще сме последователни в тази цел, а защо не и гаранти за нея…
Интервю на
Деяна Вълчева
Б.А. Същите въпроси представител на „Знаме” зададе и на народния представител от ПП ГЕРБ д-р Венка Стоянова. Ще продължим да търсим отговорите на тези въпроси и от другите двама депутати за Търговищки регион.