С тържествена заря проверка Търговище се включи в отбелязванията на 131-годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия и 100-годишнината от Тутраканската епопея.
Празничната атмосфера започна с откриване на изложбата „Тутракан – 1916 и 45 Тутраканска корпусна артилерийска бригада”. Тя бе представена в Славейковото училище, където поколения от различни възрасти се докоснаха до историята. Изложбата бе посветена на 100-годишнината от Тутраканската епопея и на Търговищкото поделение, включило се в нея.
„Българската история е изпълнена с изключително значими дати, които заслужават да помним, да знаем, да предаваме на поколенията”, каза директорът на музея Магдалена Жечева, по време на официалното откриване на изложбата.
„Миналото и съвремието се сблъскват в тази изложба по много хубав начин, защото ние проследяваме не само събитието от 1916-та, но и какви войскови части идват и квартируват по-късно в Търговище”, сподели авторът на изложбата Тоня Иванова. Тя разказа още, че с изложбата са се опитали да припомнят за загиналите при Тутракан от търговищката околия, за командирите на 45-ти артилерийски полк, за честването на тутраканските боеве. Показано бе освещаването на новото бойно знаме на полка, издигането на полковия паметник на плаца на поделението през 1998 г. и закриването на бригадата през 2003 г.
„Ние сме длъжни да напомним, че имаме славни предци. Всички те са дали живота си, за да ни има нас”, каза Тоня Иванова в Регионалния исторически музей.
Гостите на изложбата имаха възможността да изгледат на открито филма „Достойни за удивление”, посветен на Тутраканската и Добричката епопея. Филмът е създаден по поръчка на Генералния щаб на Българската армия и предизвика интереса на търговищенци.
След това празничното шествие по случай Съединението на Княжество България с Източна Румелия и Тутраканската епопея тръгна от Първо основно училище „Христо Ботев”, водено от Духовия оркестър с диригент Красимира Коларова.
В тържествената заря проверка участие взеха роти от Шуменския факултет на Националния военен университет и ученици от СУ „Никола Симов”.
„Тази дата е съдбовна, написана от обединените усилия на предците ни, гордия им и независим дух, устремен към единение на род и Родина. Паметните събития от 1885 година бележат началото на нова глава в историята на държавата ни, чийто прочит ни задължава да отстояваме отговорно въжделенията за налагане на националната кауза. Те доказват, че волята на народа е над политическите интереси и интриги, че обединени имаме силата да променяме хода на историята. Пожелавам всички ние да сме достойни наследници и продължители на идеята за силна и обединена България”, поздрави търговищенци градоначалникът д-р Дарин Димитров.
Венци и цветя в знак на признателност към саможертвата за загиналите герои бяха поднесени пред Войнишкия паметник в Търговище.
Текст и снимки: Симона Алексиева