Екипът на в. “Знаме” гостува в Комплекс Стара Плиска, за да Ви разкаже за това уникално място на духовността и красотата. Мястото, където кирилските букви се завръщат у дома в един културно-исторически развлекателен комплекс, неподражаем в света.
В някогашната първа българска столица – Плиска китно Комплекса посреща всекидневно гости от цялата страна и чужбина. Под въздействие на прочетеното в “Житието на св. Климент Охридски” от Теофилакт Охридски аз видях във въображението си дома на Есхач, където Климент, Наум и Ангеларий преработили глаголицата в кирилица, съобщили радостната новина на цар Борис и го поканили да му я покажат.
Представих си царя, седнал на трон в единия край на двора, а пред него – буквите, наредени като войници на църковно-славянщината. Срещу фигурата на Борис, в далечината пред западния зид, виждах голям кръст, а пред него като бели видения – образите на св. Кирил и св. Методий. Книгата в ръцете им беше изписана на глаголица, но погледите им благославяха новите кирилски букви.Така се роди идеята за изграждането на Дворът на кирилицата”, разказва инициаторът на Комплекса – Карен Алексaнян – арменец, установил се в България и научил много за историята ни.
Дворът на Кирилицата ни посреща с високи над 2 метра кирилски букви, изработени по поръчка в Армения от 12 скулптори, ръководени от народния майстор Рубен Налбандян.
Шест от буквите в Двора изписват името на първата българска столица – Плиска, а другите са разположени свободно. Всяка носи своето послание с определени изображения и орнаментика. В единият край на Двора гостите впечатлява параклисът “Св. Борис I Покръстител”.
Пределно семпъл и в същото време – внушителен с каменните си стени, резбования олтар и иконата на царя светец. Вдясно от него е камъкът с кръст – хачкар – най-величественият символ на най-старата християнска държава – Армения. Върху него е написано на арменски: “Този камък хачкар е поставен в прослава на българския народ послучай 1150 години от Покръстването”.
В другият край на Двора са поставени скулптурите цар Бoрис и на св. Кирил и св. Методий, изработени от българския скулптор Бехчет Данаджъ. Комплексът включва и галерия с постоянна експозиция, разказваща с картини историята на Покръстването, приемането на кирилицата в България и признаването на църковните славянски книги от християнския свят.
Уникалният Комплекс е допълнен от “Странноприемницата Стара Плиска”. Там гостите могат да се насладят на уютна атмосфера и всички удобства за приятна и спокойна почивка. Ресторантът разполага с разнообразна кухня – арменска, грузинска, руска и българска. Боилските бани в Комплекса предлагат финландска сауна, сауна с хималайски соли, римска парна баня, горещо джакузи, топъл басейн, масажна, релакс бар и просторни съблекални.
Открит басейн, бар с билярд, дартс и камина, кътче с тенис на маса, въздушен хокей, джаги и детска площадка също допринасят за настроението на посетителите. Комплексът е и желана дестинация за сватби, кръщенета, семейни тържества, рождени дни и бизнес срещи. Хотелските стаи са 27, уютно обзаведени с дървени мебели. 23 са двойните стаи, 1 – тройна и 3 ВИП апартамента.
“Когато дойдох за първи път в Плиска, усетих някакво магическо въздействие. Представих си величието на тази древна християнска столица, в която се случвали събития, оказали влияние върху живота в целия европейски свят. Поисках да оживя мястото, откъдето са тръгнали кирилските букви към света, да призова паметта за тяхното величие”, разказа още Карен Алексaнян.
А в момента тече и промоция на услугите в Комплекса.
Екип на “Знаме”
Комплекс СТАРА ПЛИСКА
– Странноприемница
– Двор на Кирилицата
гр. Плиска,тел.:0897 097 267
www.starapliska.bg