Наскоро прочетох вдъхновено разказаната от художничката Ирина Христова история ня нейния род /в. „Минаха години“,4 януари 21 г./. Поколения, принадлежащи към „здравия Вардунски корен“! Прадядо й Стоян, за да се спаси от набезите на черкезите, напуснал Вардун и се заселил в Търговище. С малко думи Ирина предава драматичната младост на своя дядо Йовчо. Участвал в кръвопролитните боеве при Чаталжа и Лозенград…А после попаднал в ада- в пленническия лагер на остров Трикери. Завърнал се в Търговище, той се оженил за Недка. Откраднал я, защото не му я давали…
Аз я запознах в началото на 60-те години на миналия век, когато тя беше вече „баба Недка“. Пред нас , музейните работници, предстоеше подреждането на къщата на хаджи Ангел хаджи Друмев/строена в 1863 г./ и отварянето й за посетители. Идеята беше – да се създаде, доколкото е възможно, автентична обстановка на чорбаджийска къща в Ески Джумая от втората половина на ХIХ век.
Оригинални предмети от епохата бяхме събрали. Затрудни ни възстановката на покривките за миндерите /в Търговище ги наричаха „суфи“/. Издирих мостри от тази прословута джумалийска дамаска. Няма я другаде – нито сред тревненските, нито сред пловдивските тъкани. Стил имаше в тези мостри. Няма шарении. На бяла основа, червен вътък. Квадрати, равномерно изваяни, чрез тъкачния стан. В простотата се криеше очарованието на тази тъкан. Оказа се трудно разгадаема за възпроизвеждане. В града все още имаше жени, майсторки на тъкачния стан. Щом видеха мострата, с радост се съгласяваха. Но после отказваха. Нещо не разбирали. Стигнах до технолог от тъкачен цех. Той ми каза, че могат да изтъкат колкото метра искаме, но с малки изменения…
В тази безизходица, някой ме попита:“Ти ходи ли при баба Недка?“. За пръв път чух името й. Намерих я. Въздържана, не много приказлива, но уверена в това, което каже. Взе мострата и ми каза кога да отида. На другия ден баба Недка ме посрещна на външната портичка. И ми каза: „Ще стане!“ Помълча и добави: „Зная защо са отказвали. В наводката има една тънкост. Ти ела като навеждаме, аз ще ти я покажа!“
Наводката стана на открито-в широк двор. На баба Недка й помагаше една жена, също веща в занаята като нея. Двете си говореха професионално, употребяваха термини, които чувах за пръв път. Баба Недка се опита да ми обясни тънкостта на наводката, но аз не я разбрах. Наблюдавах ги и с умиление мислех колко много умения са владеели жените от поколението на баба Недка Морова…
Още една неоценима помощ получи музеят от жените на Търговище. Те даром изплетоха дантелите за перденцата на прозорците и покривчиците над миндерлъците. Събрах мострички от стари джумалийки и ги занесох на известни със сръчността си плетачки. Разчу се и започнаха да се обаждат и други жени. Искаха да се включат в благотворителното начинание. Веднъж ме срещна баба Луиза, собственичка на свещаровата къща. Гледа ме сърдито и ми казва:“Ти си дала на жените да плетат дантели за къщата на хаджи Ангела, а мене си ме отминала. Мислиш ме за вързана в ръцете. Ама аз съм майсторка на фините неща. С най-тънката кука 24-ти номер плета“. Занесох кълбета прежда и на баба Луиза, и тя се включи в акцията…
Откриването беше тържествено. Възрожденската къща грееше. И жените присъстваха. И баба Недка беше между тях. Приближих я, а тя ми каза:“На тази къща такава дамаска й отива!.. Прилича й!“…
Мария Овчарова