Д-р АЙДЪН РАСИМОВ, специализант по гастроентерология в Първо вътрешно отделение , командирован да дава дежурства в Инфекциозното отделение
Това ни каза д-р Айдън РАСИМОВ след поредното тежко дежурство в Инфекциозното COVID- отделение в търговищката болница. Той е специализант по гастроентерология и работи в Първо вътрешно отделение, но при създалата се тежка ситуация и острия дефицит от кадри, той е командирован да помага в едно от трите ковид-отделения. Съпругата му също е медицински работник, която в момента отглежда 6-месечния им син.
Наблюденията му върху пандемията са всекидневни. Казва, че дори това да не се усеща, въздухът е заразен, подобно на радиацията в Чернобил- няма видима заплаха, а един тих убиец обикаля и дебне- не го виждаш, не го усещаш, но той е около теб и ти търси слабото място, за да ти се захване и увреди. Както навсякъде в болниците на страната, така и тук, при нас, атмосферата е тегава, мрачно е, угнетяващо, споделя д-р Расимов….Самият той като лекар се е убедил, че в друго време хуморът помага изключително много при оздравителния процес на болните. Но не и сега. Точно тук, в Инфекциозното отделение, точно сега , на никого не му е до смях, никой не си позволява да се засмее. Хората приждат, идват и от съседните селища-от Шумен, от Омуртаг, всеки търси помощ…Щом се отворят места, те се запълват на деня, понякога се налага да се връщат хора, които наистина се нуждаят да бъдат в болница. Напрегнато е…
На този фон д-р Расимов особено се гневи на мантрата, създавана предимно от някои млади хора, да неглежират болестта. На мен нищо не може да ми се случи, казват те и това фалшиво успокоение ги подтиква да не спазват никакви мерки, да се събират най-безотговорно с приятели, да се забавляват… Но те не са защитени по никакъв начин, а един млад здрав човек може да си замине буквално за секунди/ примерите вече са много/, да оставим това, че голяма част от младите стават заразоносители,казва д-р Расимов. И пояснява, че този вирус изцяло обърква имунната система. И всичко е много индивидуално, болестта се развива различно при всеки човек-и нищо не може да се предвиди, да се планира или прогнозира.
По негово мнение, това, което дава изключителна надежда напоследък , е използуването на кръвна плазма от преболедували пациенти, която би могла успешно да се използва като оръжие срещу заразата. Тези дни започна изграждането на центрове за кръвна плазма , освен в София, и в страната / във Варна/ и това е една голяма надежда. Друга искрица оптимизъм е ваксината, с която са се заели усилено две компании в Германия и в Англия. Младият лекар не споделя скептицизма на голяма част от българите / близо 40%/, които не вярват във ваксините, защото ги свързват с конспиративни теории на тайни общества. Вярва, че успехът ще дойде, когато с изцелението от болестта се ангажира цялото общество, когато стриктно се спазват добре познатите вече указания и мерки- носенето на маски, дистанция, дезинфекция…
Вижда се,че периодът на разпространението на заразата няма да е нито лек, нито кратък, още повече, че тепърва настъпва и сезонният грип, но този тежък маратон трябва да се издържи –без паника, без стрес и излишни страдания., обобощава д-р РАСИМОВ. Да, на никого не му е лесно, като в условия на война сме, но само с обединени усилия ще я спечелим-така завършва разговорът ни с д-р Расимов-един от медиците на първата линия, един от хората, които заслужават нашето уважение, който всяка вечер си ляга и всяка сутрин става с мисълта –как с по-малко човешко страдание и с по-малко човешки жертви да се преодолее тази страшна пандемия. И на дело ,всекидневно ,той работи за това…“З“