Хубаво е да можеш да изразиш чувствата си – радост и болка, надежда и отчаяние, възхищение и разочарование… Невероятно е да умееш да изразиш себе си – с песен, танц, картина… Великолепно е да покажеш любовта си – и с думи! Много думи са изписани и много книги са създадени за любовта – за Ромео и Жулиета, Татяна и Онегин, Бойчо Огнянов и Рада и други. За голяма част от моите съученици това са скучни, далечни и безинтересни неща. Днес те се възхищават на Благо и русата Златка, Светлана Василева и Гущеров, Кулагин и Нора.
Когато наближи 14 февруари – Денят на влюбените, и започне треската за подаръци, те изобщо няма да се колебаят да купят или получат червена възглавничка във формата на сърце, плюшено мече с огромни размери, ваучер за маникюр и други изкушения на суетата. И непременно големият букет с червени рози трябва да бъде донесен от куриер на работното място, за да видят другите. Не приемам такава показност, дори фалш.
Мисля си – колко от влюбените момчета, мои връстници, биха подарили на любимото момиче книга. Аз бих! Защото такова момиче ще изпълни света ми с обич и вълнения. Защото с такова момиче ще влизаме често в книжарница, ще се застояваме пред рафтовете й, ще държим в ръцете си нови книги и ще усещаме специфичния им мирис. Защото с такова момиче заедно ще четем и ще пишем романа на нашата любов. Ще чувстваме и ще преживяваме всичко, прочетено в една книга. Ще откриваме себе си. Не само ще научим за Ромео и Жулиета например, а и ще се опитаме да бъдем като тях. Така ще изграждаме себе си. Представям си книгите като звезди. Всяка свети с различна светлина. Едни – с по-ярка, други с по-слаба. Те са много, не можеш да ги преброиш. Най-ярките привличат погледа ти. Така е и с книгите – съществуват безброй много и не стига един живот да ги прочетеш и да им се насладиш. Някои избледняват в паметта ти, други запомняш завинаги. Писателят Оскар Уайлд пише, че има три вида книги: едните си струва да се прочетат веднъж, другите може и да не се четат, а тези от третата група си струва да се препрочитат. Аз често си припомням баладата „Неразделни” от Пенчо П. Славейков. В нея се разказва за една вечна любов, за двама млади, които дори и смъртта не разделя. Сравнявайки творбата с днешната любов, която често наричаме с безличното „връзка” или „съжителство на семейни начала”, осъзнавам, че нещата много са се изменили. Затова са книгите и четенето – помагат ни да забравим за реалността и да си създадем своя такава, макар и за няколко часа.
Няма да мога да прочета отново книгата „Вината в нашите звезди” от американския писател Джон Грийн. Когато я четох, изпитвах състрадание към Хейзъл и Газ. Не можах да я прочета на един дъх, започвах, стигах донякъде и я оставях. Беше ми тежко. Нямах сили да я довърша. Исках в мислите си да я допиша по друг начин. Книгата е тъжна, в нея героите се борят със смъртта. Те знаят, че са обречени, но не се отчайват. Възхищавам се на тяхната преданост един към друг, на нравствената им сила да останат неразделни дори и в смъртта.
Винаги ще помня и една друга книга – „Лео и Май” от норвежката писателка Сюне Леа. Той, Лео, е мракът, тя, Май, е светлината. В един от епизодите момичето силно вярва в приятеля си, че той ще може да се качи на дървото, въпреки болестта му – единият му крак е по-къс от другия. Дали утрото е тежест, или приятел за Лео, така и не разбрах. Довърших тази книга, мислейки си, че приятелството е като бетона. Преди време моят баща ми каза, че бетонът става по-здрав с времето. Ще я препрочета!
Вярвам, че ще открия такава любов – с книга в ръка. Може би тя ще ме открие. А когато това се случи – ще я пазя. Великолепно е да покажеш любовта с думи, както го е направил Славейков: „…той ме е прегърнал с клони, аз съм в него вейки свряла,/ за сърцата що се любят, и смъртта не е раздяла…” Нали думите са любов?!
Захари Тодоров, 9 “В” клас,
Второ СУ „Проф. Никола Маринов” Търговище
Захари е на 15 г., той е деветокласник в паралелка “Природни науки – Химия и Биология” на Второ СУ ” Проф. Н. Маринов”. През 2018 г. печели общо 13 награди, сред които: 5 златни, 5 сребърни и 3 бронзови медала от литературни и певчески конкурси. Той е избран и за младши посланик на Европейския парламент към Второ СУ „Проф. Н. Маринов” Търговище по образователната програма „Училище посланик на Европейския парламент”. Удостоен е с награда на Община Търговище по програмата за закрила на деца с изявени дарби за 2018г. Захари е член и на Клуб 2014, Клуб 2015, Клуб 2016 и Клуб 2017 г. на Фондация „ Димитър Бербатов” за талантливи и успели деца!