-Днес отбелязваме Деня на родилната помощ. От позицията на Вашия 30-годишен опит в тази медицинска сфера, какъв е за Вас този празник, д-р Димитров?
-Това е един празник на признанието на труда на хората, които първи посрещат новия живот, защото щастието на новия живот първо идва и тръгва от родилното отделение…Когато съм бил на тази позиция, /30 г. работих като акушер-гинеколог в Търговищката болница, последните 12 години от които завеждащ АГО/, всеки ден и час съм усещал признанието на хората. Да виждаш ефекта от труда си и то много бързо, удовлетворението от една сполучливо приключила операция- това е част от работата на акушер-гинеколога. Докато тук, на кметския стол, сроковете, например за проектите, са дълги, затова пък тук помагаш на цели групи от хора, докато в медицината се концентрираш върху отделния човек… И в двата случая предизвикателствата са големи, аз ги приемам и с удоволствие работя за моите съграждани, за моя град и община. И в общината удовлетворението, от раждането на новата идея, през тежкия път на реализацията, до постигането й, също е огромно. Сравнявам ги, защото имат много общо – дават начало, създават или възраждат живот, дават и личен смисъл на нашата посветеност, на мястото ни в този свят.
-Бягат ли акушер-гинеколозите навън, д-р Димитров? Дали емигрирането на лекари в чужбина ще остави родилките отново в ръцете на „бабите”?
-Смятам, че този процес започна да намалява, тъй като едва ли най-важното за един човек непременно да печели. Не по-малко важно е да бъдеш със семейството си, с родителите и децата си. А това усещане в чужбина го няма…Там ти си емигрант, да, има социални мрежи, с часове прекарваш пред компютъра, но излезеш ли от болницата, ти си сам, безкрайно сам…Всеки има своето основание и прави своя избор. Ние, лекарите, които останахме и оставаме в България, полагаме непрекъснати усилия за подобряване на здравеопазването, за повишаване на квалификацията, за подобряване на условията. Всичко това аз го правя и като кмет, защото работещите тук трябва да са удовлетворени от работата си, да имат условия и стимул да се развиват.
-Като че ли мъжете са повече от жените в тази професия, мъжка професия ли е работата на акушер-гинеколога ?
-В едно съм сигурен, че за тази професия се изисква много търпение, физическо усилие, денонощно себераздаване…Когато съм бил дежурен, винаги съм се чувствал като войник… Същото е и при кметската работа, но тук няма дежурства, тук си на поста ежеминутно, всеки ден от седмицата, защото нещата се случват непрекъснато, изискват цялото ти време и посветеност, за да се реализират по възможно най-добрия начин.
-Какво ще пожелаете в ден като днешния на АГ-отделението в Търговищката болница?
-Да бъдат живи и здрави, да запазят позитивните емоции в себе си и дай, Боже, нещата в здравеопазването да потръгнат по-добре. Защото все още трудът на медицинските специалисти не е оценен по достойнство. Хубав празник на всички от Търговищкото АГО, които помагат новия живот да дойде на бял свят!
Разговаря ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА