/Продължение от миналия брой/ В село Илийно, близо до град Омуртаг, се ражда едно дете с увредени крайници, без длани и ходила.
Никой не вярва, че това момиче ще има пълноценен живот. Ала хората виждат само физическия недъг, другото остава скрито. Защото, детето, придвижващо се на колене, притежава нещо, което в някои здрави хора липсва. В малкото момиченце е заложен огромен стремеж към труд и познания! Името му е Върбинка, скромно пролетно цвете, дошло на света да се пребори за място под слънцето. С цената на всичко! Върбинка завършва успешно средното си образование. Едва тогава, за три месеца се научава да се движи изправена с патерици. Това предизвиква интерес в обществото. От Министерството на образованието предлагат на Върбинка да посещава училищата, да изнася беседи пред децата за силата на вярата, търпението и волята. И тя тръгва из цялата страна. От нейния случай се заинтересували и чуждестранни специалисти. Скоро по линия на Международния червен кръст Върбинка започва да пътува по света като пратеник на милосърдието. С помощта на своя брат тя заминава за Сирия, където я сварва Втората световна война. Там тя изнася беседи и пред войниците. Пътува в Палестина и се среща с кралското семейство, посещава Ливан, Кувейт и Египет, изпълнявайки благородната кауза на Червения кръст. Тя чете много книги и научава 13 езика. Върбинка получава множество покани да посети и други европейски държави. .Предлагаме откъси от биографичната книга на Върбинка Димитрова:
Антония Атанасова
…В Рим започнах изучаването на италиански език, чието овладяване смятах за необходимо. Това обучение бе лесно за мене. След три месеца разбирах чудесно италиански език и можех да разговарям на него. По това време посетих и други области на Италия и започнах да организирам беседи и представяния. Но както бях казала вече, аз желаех горещо да видя Светия Отец, за когото исках да избродирам килим с неговия герб… За тази цел се информирах за стъпките, които бяха необходими за присъствието ми на такава особена аудиенция. И така имах привилегията да бъда приета от Папата и да му предам лично току-що завършения килим. Това беше едно живо представяне на християнските ценности пред най-висшия църковен авторитет: на вярата, търпението и на силната воля… … През 1958 година всичко се промени. Моите пътувания ме отведоха в Швейцария. За мой голям късмет се запознах в град Бил с един изтъкнат ортопед. Той произведе за мен по мярка отлични крайници, които ми осигуриха едно сигурно, дори елегантно ходене. …От дълго време таях желанието да видя отново моята родина и да прегърна майка си, която бях напуснала преди 21 години. Така че тръгнах за България. Моят брат ме съпровождаше. След дълги часове с колата стигнахме в София. Големият град събуди у мен много вълнуващи спомени. Аз се пренесох 20 години назад, когато още се движех по колене и дойдох тук за да изпробвам първите изкуствени крайници… Когато се приближихме към моето родно село сърцето ми биеше до пръсване при мисълта да видя скоро майка си. Още от далеч съзрях множество хора, които ни очакваха и между тях се намираше моята майка. Тя дойде при нас, подпряна на два бастуна. Веднага слязох от колата и забързах към нея. Тя пусна бастуните и се хвърли в ръцете ми с вик: – Моите деца, моите деца! Слава на Бога, който ме остави да изживея този щастлив ден на среща отново! Аз останах месец и половина в България, пътувах и имах възможност да поздравя много роднини. Денят на моето отпътуване дойде много бързо. Отново трябваше да напусна Родината и моята мила майка. Едно горещо желание напираше в мен. Исках да засвидетелствам почит към новия Папа Йоан ХХIII и да му предам по случай годишнината от короноването му избродиран от мен килим. С търпелива, траеща повече от два месеца работа, бях приготвила този дар.
На 13 ноември 1959 година ни беше разрешена частна аудиенция. Папата прие свидетелството на моята наивна почит благосклонно и ни даде една особена благословия. Това важно посещение остана за мен увековечено на снимка…
…Историята на Върбинка, моята история, посвещавам на всички, които трябва да се борят с телесни липси. Аз съм увредена, родена съм без ръце и крака, но мога да твърдя, че не бях нещастна. Дано тези страници станат един подтик за всички, които са ме виждали и са в състояние да установят, че въпреки моите телесни липси, аз нося в себе си радостното упование, което произхожда от вярата ми в Бога. Бих желала моите читатели да намерят увереност в трите думи: вяра, търпение, воля, с които няма нищо невъзможно.Не оня, който е загубил своите крайници или никога не ги е притежавал е слаб и нещастен, а този който е загубил вярата, надеждата и волята.Истинската стойност на човека е в усилията му, защото в действието той открива тайната на истинското щастие…
Върбинка Димитрова
Превод: Веска Ноева