С неговото име, слава и гордост са свързани град Орел, където писателят е роден и Спаское-Лутовиново, където преминава неговото детство с първите радости, възторзи, огорчения.
В родовото имение писателят замисля и създава произведения, които влизат в съкровищницата на руската и световна литература. Прекрасната природа на „полустепна Русия“, животът на народа, родният език се превръщат в извор за неговите разкази, повести и романи. Иван Сергеевич получава блестящо образование в университетите в Москва, Петербург и Берлин. От средата на 40-те години писателят често пътува извън страната – Германия, Англия, Франция, среща се със своята приятелка Полина Виардо.
Младият Тургенев се запознава с френската актриса, когато Парижкият оперен театър гастролира в Петербург. Полина Виардо изпълнява ролята на Розина от „Севилският бръснар“. Красивият глас, музикалният вкус, високата артистичност, душевната щедрост на певицата запленяват откритата и изтънчена душа на писателя.Тази среща ще сложи началото на близки взаимоотношения между двата велики таланта, които ще продължат 40 години. В своя живот Тургенев не успява да свие „семейно гнездо“, но съдбата му подарява идеална, необяснима с разум голяма любов. Пребивавайки във Франция, руският писател разширява своите връзки с великите френски литератори и композитори: Флобер, Зола, Доде, Гонкур, Мопасан, Гуно, Бизе… Всички те високо оценяват нравствените качества на писателя, съчетани с художествена гениалност. Не без участието на Тургенев в Париж се създават руска библиотека /Тургеневска/ и дружество за взаимопомощ на руски художници. В 1879 година Иван С. Тургенев е избран за вицепрезидент на Международния литературен конгрес. Оксфордският университет му присвоява степен – доктор по обикновено право, което се явява заслужено признание за неговия авторитет на писател и общественик. Заслугите на Тургенев като всемирно известен писател се признават в официалните кръгове на руското общество. Писателят е избран за Действителен член на любителите-литератори и на Литературния фонд. На него по право принадлежи едно от почетните места сред руските писатели-реалисти. Тургенев създава знаменити произведения: „Рудин“, „Дворянско гнездо“, „В навечерието“, „Първа любов“, „Бащи и деца“…
Според Лев Н. Толстой писателят извършва велико дело, създавайки галерия от образи на забележителни руски жени: самоотвержени, искрени, решителни, които не се страхуват да обичат. Изучаването на тези персонажи занимава не едно поколение изследователи на творчеството на писателя, оставяйки без особено внимание другата необикновена галерия – тургеневски мъже: нерешителни и пасивни пред действителността, страхуващи се да поемат отговорност. В своите произведения знаменитият писател, независимо от жестоката цензура, съумява пламенно и проникновено да разкаже на целия свят истината за Русия, за нейния народ, героична младеж, за красотата на руската природа. Независимо че Тургенев живее много години зад граница, той дълбоко чувства своята постоянна органична връзка с Русия. В едно от предсмъртните си писма до поета Я.П.Полонский той пише: „Когато Вие бъдете в Спаское, поклонете се от мене на дома, парка, на моя млад дъб – на Родината се поклонете!“ Той не вижда повече своята Родина, но тя не го забрави.
И днес, както в онези далечни времена, радостно шуми със своите зелени листа любимият дъб и цъфти литовиновският парк. Неговите книги също не са забравени, защото в тях има дълбока вяра в тържеството на света, на добротата, нравствената красота. Иван С. Тургенев умира на 3 септември 1883 година в Буживал, близо до Париж, но по завещание е погребан в Петербург.
МАРИЯ ПЕТКОВА