По традиция, годишните срещи със съученици се правят по време на майските празници, посветени на българската писменост и култура.
Нашият клас пропусна тази възможност, но за да не пропуснем и годината, в която всички сме юбиляри, се срещнахме сега, през есента. Разбира се, беше приятно да се видиш със стари приятели, с които си делил чин, радости, любови и тревоги, с гордост да покажеш от екранчето на телефона си колко много са пораснали внуците, да се пооплачеш от болки в ставите и най-вече от здравеопазването. Най-хубавото обаче беше, че основно разговорите ни бяха свързани със спомените за нашите учители. За това, че сме имали прекрасни преподаватели, че сме били щастливци да ги имаме, колко много са ни дали и научили, че сме им много благодарни за това. Реших, че точно сега преди деня на народните будители, е времето да Ви предам тези разговори, защото точно нашите учители бяха истински будители. Те бяха хората, които оформяха нашия мироглед, представата ни за добро и зло, чест и достойнство, морал и поведение – неща, за липсата на които съвремието ни почти всеки ден напомня с драстични примери и те сякаш започват да се губят. Много вълнуваща беше срещата ни с нашата класна и учителка по литература г-жа Мария Даскалова в дома й. Запазила бодър дух, свежа памет и чувство за хумор, дори и след час сладки спомени ни уверяваше, че не сме я уморили, че се чувства прекрасно и че много й липсват такива срещи, които са силно ограничени, поради здравословното й състояние. Благодарихме й за това, че ни научи колко важно е да четем, какъв вълшебен свят са книгите и какъв кръгозор отварят. Благодарихме й за часовете на класния ръководител – интересни и полезни за нас, където тя с безпристрастен тон анализираше наши постъпки – достойни за похвали или не толкова.
Спомнихме си за директора на единствената тогава в Търговище гимназия – Симеон Донев, който с достолепната си осанка на входа на училището, под строгия му поглед, преминавахме всяка сутрин с наведени глави, очаквайки оценка за униформата, прическата и спретнатия вид на прилежни ученици.
За нас математиката не беше страшна, защото г-жа Дора Василева умееше да ни я поднесе по интересен начин, просто защото не беше „сух“ математик, а интересен събеседник. Обичаше и да изпитва отговорността и съвестното ни отношение към задачите, излизайки от класната стая по време на контролни и винаги знаеше дали някои се е изкушил да си отвори учебника.
Спомнихме си за уроците по физика при винаги спокойната, блага и усмихната г-жа Душка Бобева, за чаровната млада току-що дошла от София г-жа Лидия Криндова, на която всички момичета тайно подражавахме, а химията стана любим предмет за мнозина. За строгата и достолепна г-жа Габровска, която ни въвеждаше в тайните на биологията и която и днес като я срещна я наричам лейди Габровска.
Във времето, когато чуждите езици не бяха на мода с интерес, внимание и любопитство посрещахме г-жа Здравка Динева, а френският език и Франция за нас бяха нещо екзотично и непознато. Виж, в часовете по руски език при г-жа Вандева се чувствахме много по-уверени, защото езикът ни беше познат от филми, книги, песни и стихове. Ето такива бяха спомените за нашите будители. Благодарим Ви, скъпи учители!
НИНА АНДРЕЕВА