Кръстословицата се смята за най-популярната и широко разпространена игра с думи в света, въпреки това тя има кратка история. Първите кръстословици са били съставени в Англия през 19 век.
Те са имали елементарен вид, както изглежда са съставяни под формата на квадрат, група от думи, подредени така, че буквите да се четат вертикално и хоризонтално и са отпечатвани като детски пъзели в книги и различни периодични издания. Заглавието на първата в света „КРЪСТОСЛОВИЦА” се оспорва. Фразата “кръстосани думи в пъзел” за първи път се появява през 1862 г. в “Our Young Folks” в Съединените щати.
Въпреки, че първото наименование на кръстословицата е фразата (противоположно позиционирани думи) измислено от Eugene T. Maleska и публикувано в “The New York Times”, през 1862 пъзел в “Lady’s Book” е наименуван с фрази, които се смятали за по-модерни, като изразът “Аз го направих”.
Подобни на кръстословици пъзели, например “Double Diamond” пъзели, се появяват в списанието „St. Nicholas”, публикувани след 1873 г.
Друг тип кръстословица се е появил на 14 септември 1890 година, в италианското списание „Il Secolo Illustrato della Domenica”. Тя е съставена от Giuseppe Airoldi и е озаглавена “Per passare il tempo” (“За да мине време”). Пъзелът на Airoldi е бил четири на четири мрежа, без защриховани квадратчета и включвала хоризонтални и вертикални думи. На 21 декември 1913 г. Артър Уин, журналист от Ливърпул, Англия, публикува „Word-cross” пъзел в “New York World”, който въплъщава повечето от функциите на жанра, какъвто го познаваме. Този пъзел често се цитира като първата кръстословицата, а Уин като неин изобретател. По-късно името на пъзела е променено на “кръстословица” (crossword).
Кръстословиците стават редовна седмична публикация в „World”, и се разпространяват и в други вестници. „Pittsburgh Press”, например, ги публикува още през 1916, а „Boston Globe” от 1917 г.
Около 1920 г. феноменът наречен къстословица започва да привлича внимание. Първата книга с кръстословици се издава през 1924 г., публикувана e от „Simon and Schuster”. Тази странно изглеждаща книга с молив, прикрепен към нея се е превърнала моментално в хит и кръстословиците са станали мания още през същата година”.
Първоначално, някои приемали кръстословицата с неодобрение, а други очаквали (дори се надявали), че ще бъде краткотрайно увлечение. През 1924 г., The New York Times, се оплакал от “Греховното пристрастяване в напълно безсмисленото намиране на думи, чиито букви се вписват в предварително създаден модел, повече или по-малко сложен. Това не е игра изобщо и едва ли може да се нарече спорт, решаващите я не получават нищо от нея, освен примитивна форма на умствено упражнение и успеха или провала в даден опит няма значение за интелектуалното им развитие”. A духовник призовал, че решаването на кръстословици е “признак за детински манталитет” и казал: “Няма полза от това хората, да се преструват, че решаването на една такава загадка носи каквато и да е интелектуална стойност”. Въпреки това, друг написал пълна “Bible Cross-Word Puzzle Book”. Също така през 1925 г., списание “Time Magazine” отбелязало, че девет от Манхатънските ежедневници и четиринадесет други големи вестника публикуват кръстословици, и цитира противоположните мнения, за това, дали “Тази мания по кръстословиците положително ще приключи до юни!” или “Кръстословицата е тук, за да остане!”.
През 1925 г. „New York Times” отбелязва, с одобрение, язвителната критика относно кръстословиците от „The New Republic”, заключавайки, че “За щастие, на въпроса дали пъзелът е полезен или вреден, не се нуждае спешно от отговор. Лудостта очевидно изчезва бързо и в рамките на няколко месеца ще бъде забравена.” и през 1929 г. декларира, “Кръстословицата, изглежда, е тръгнала по пътя на всички прищевки ….”. През 1930 г., кореспондент отбеляза, че “Заедно с „The Times” от Лондон, това е единственото извесно списание, което никога не ще се поддаде на изкушението да публикува кръстословица” и заявява, че “Маниакалният и моден етап е преминал, но все още има милиони хора, които търсят тяхната ежедневна кръстословица, както редовно търсят метеорологичните прогнози”. The „New York Times”, така и не публикува кръстословица до 1942. Днес, кръстословицата на „The Times” е една от най-популярните в страната.
Терминът кръстословица се появява за първи път в речник през 1930 г. Днес, има много популярни кръстословици във вестници, списания и Интернет. Най-престижните (и сред най-трудните за решаване) са „New York Times” пъзелите.
Първият главен редактор на кръстословищите в “New York Times” е Margaret Farrar, която е била на тази позиция от 1942 до 1969 г. Тя е наследена от Will Weng, който е наследен от Eugene T. Maleska. От 1993 г. кръстословиците се редактират от Will Shortz, четвъртият редактор на пъзелите на „Times”. През 1978 Shortz основава и все още ръководи годишния американски турнир по решаване на кръстословици.
Издателството “Simon and Schuster” продължават да печатат Crossword Puzzle Book Series книгите, които за пръв път са публикували през 1924 г., в момента под редакцията на Джон М. Самсон. Издаването на оригиналните серии е приключило през 2007 г., след 258 тома. От 2008 г. насам, тези книги са вече в Mега серия, появява се три пъти годишно и всяка съдържа 300 пъзели.
Основни видове кръстословици са:
- Американски стил на мрежата;
- Английски / южноафрикански;
- Японски;
4.Шведски (сканди) стил;
- Без защриховани квадратчета;
- … и на Вашето внимание – Трисловица (Triword): “Български стил на мрежата”, която моя милост има честта да добави като нов принос по тази тема.
Подбра Марин Николов