Възможно ли е да си приятел със змиите? А да „говорите” на един език вече 20 години? Оказва се напълно възможно. Този отговор получихме от ветеринарния лекар д-р Георги Еленски, който гостува на Търговище с екзотичната си изложба от 40 вида змии.
Д-р Еленски е родом от Хасково, завършил е ветеринарна медицина в Стара Загора и е член на Тракийското херпетологично дружество.Заедно с още двама съмишленици /д-р Красимир Христов, зооинженер и доктор по биология и Георги – практик/ откриват първия лицензиран терариум на Балканите в Националния курорт Минерални бани. Освен стационарната експозиция на животни там, целогодишно имат и пътуващи изложби. Какво разказа специално за „Знаме” д-р Еленски – в следващите редове.
-Д-р Еленски, разкажете ни няколко любопитни факта за змиите? Вярно ли е, че една змия може да оцелее две години без храна?
-За тях много мога да разкажа от натрупания опит през годините. Да, вярно е, но ако змията е над 5-6 годишна, тогава наистина може да оцелее без храна толкова време. Най-отровната змия в света е тайпанът. Отровата й е от 200 до 400 пъти по силна от тази на кобрата. При ухапване от пепелянка пък почти 100% са шансовете за оцеляване, ако се реагира навреме и бъдат взети правилните мерки. В терариума в Хасково имаме над 60-килограмов питон, но поради тежестта му не го водим с нас по време на пътуващите изложби.
-Толкова години пътуваш из цялата страна с изложбите, прекарваш по цели дни и нощи заедно с тези екзотични животни, но все пак не изпитваш ли в някои моменти страх?
-Вярно е, ние по цял ден сме заедно на изложбите, когато съм в Хасково в терариума също. В началото имаше повече риск, докато не ги бях опознал толкова много. Няколко пъти съм бил на косъм от смъртта. Сега, въпреки опита и годините, изпитвам голям респект към тях. Змиите имат няколко рефлексни инстинкта, които в повечето пъти са предсказуеми и опознаеш ли навиците им, няма такава опасност.
-С какви видове змии и други екзотични животни гостуваш на Търговище?
-Тайпани, черна мамба, зелена мамба, гърмящи змии, отровници, кобри, няколко смока, питон, игуана, анаконда. Сред атрактивните екзотични приятели с мен в Търговище има още крокодил, игуана, скорпиони, тарантули, гигантски хлебарки, таралеж и др.
-Предполагам, че най-често задаваният въпрос по време на пътуващите изложби е дали всички животни имат имена и могат ли да ги пипнат?
-Особено децата са много любопитни за имената. Дори съм кръщавал животни на дечица от изложбите. Всички неотровни змии имат имена. Например анакондата се казва Касандра, питонът – Джак Спароу, смочето – Рая, игуаната носи името – Скарлет и т.н. Кръщаваме ги, защото посетителите могат да се докоснат до тях, да се снимат за спомен, да общуват.А за отровните змии се изисква най-голям професионализъм при работата с тях.
-А как започна всичко? Защо точно змии?
-В началото само превеждах различна литература от английски и немски език на моя колега Красимир.Той имаше интерес към тях от дълго време. След университета съм работил като лекар, като спасител на Слънчев бряг. Именно там се зароди идеята да купим няколко питона и игуана, да снимаме туристите с тях. Той се съгласи, обаче веднага предложи да направим цяла изложба, вместо само няколко животни. Първоначално внесохме няколко змии от Москва, след това от Чехия, Южна Африка. И така вече 20 години.
-Налага ли се да ги лекуваш, от какво най-често се разболяват?
-Да, лекувам ги, когато има проблем. Най-често стоматит, пневмония и др.
-Благодарим ти за този разговор.
Интервю на
Симона Алексиева