ПОРЕДИЦА НА В-К “ЗНАМЕ”И ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ
В поредицата на вестник „Знаме” и Община Търговище за разясняване на промени в местните наредби днес представяме Наредбата за условията и реда за установяване на жилищни нужди, настаняване под наем и продажба на общински жилища.
Промените в нея бяха приети на сесията на Общинския съвет в Търговище, проведена на 27.07.2018 г. и вестник „Знаме” публикува новата Наредба, като приложение, с днешното си издание. За новостите в Наредбата, както и причините, които наложиха допълване на текстовете и актуализирането им, разговаряме със зам.-кмета на община Търговище Валентин Велчев, който е председател на Комисията за картотекиране на нуждаещите се граждани.
-Г-н Велчев, какви са промените в наредбата и кои са причините да бъдат направени измененията?
-Първо искам да кажа, че тези промени се подготвяха отдавна и са резултат от редица казуси и проблеми, които възникваха в хода на решенията на комисията. Както знаете, решенията за картотекиране и настаняване на нуждаещите се граждани се вземат не от мен, а от комисията, на която съм председател. Въз основа на тези решения кметът подписва настанителните заповеди, съответно – заповедите за освобождаване.
-Увеличихте ли цените на наемите?
-Не. Не беше това целта на промените. Пък и наемните цени се регулират с друга наредба. С измененията, които се приеха, очакваме да се постигне по-справедлив, по-ясен и недвусмислен ред при установяване на жилищните нужди на гражданите, при вземането на решенията за картотекиране и настаняване. При наредба, която решава социални проблеми, наемната цена не е определящ фактор. А на въпроса, с който започнахте – ето кои са основните изменения в наредбата и какво наложи промяната: Право да кандидатстват и да бъдат настанени в общински жилища имат тези граждани, които имат адресна регистрация, постоянен и настоящ адрес, през последните три години без прекъсване. Досега този срок беше една година. Това означаваше, че всеки, който отговаря на останалите условия и идва от друго населено място, след една година можеше да бъде картотекиран. Нашата община обаче не разполага със свободен резерв от общински жилища, а картотекираните за настаняване в Търговище са 329 души. Затова въведохме това ограничаващо условие. В други общини този срок е пет и дори 10 години. Въведохме депозит за наемателите при сключване на договор. Досега нямаше такъв. Останали са ни като наследство неиздължени суми от неизрядни наематели, които при напускане не са заплащали последните си наеми, вода, ел. енергия. Този депозит в някаква степен ще удовлетворява непогасените задължения, а на изрядните, естествено, при напускане ще се възстановява.
-Какъв е размерът на депозита?
-Три месечни вноски, но не по-малко от 60 лева. Като се има предвид, че наемите в зависимост от площта на жилището са в порядъка от 20 – 70 лв. сумата не е толкова голяма.
-В такъв случай, не е ли малка, за да се погасят с нея задълженията, които остават?
-Обективно погледнато е малка. Мислехме да предложим по-голям размер, но пък така ще изгубим социалната функция на наредбата, защото тези суми остават блокирани за срока на договора, а хората, които търсят общинско жилище са с ниски доходи и за тях всеки лев е важен. Знаете ли, имахме заварени случаи на задължения за вода над 1000 лева. Никакъв депозит не може да компенсира такова задължение. Имаше една Община, която беше въвела депозит от 12 месечни вноски, а ние бяхме без депозит досега. Смятаме, че това ще има ефект към неизрядните наематели. Друго изменение в наредбата е това, че наематели, на които е прекратен договорът за наем и не са освободили жилището, заплащат пазарен наем 1,50 лв. на кв. м застроена жилищна площ. Досега нямаше такова условие и имаме случаи, в които сме в съдебен спор, който наемателя едва ли ще спечели, но пък се възползва от ниския наем, а делото продължава с години при обжалването му. Това вече отпада. Друго условие, което въведохме за желаещите да бъдат картотекирани и настанени, е да нямат задължения към общинския бюджет, както и задължения за ток, вода и др. от предишно ползване на общински имот. Досега нямаше такъв изричен текст. Това ни дава основание вече да не картотекираме граждани със стари задължения към Общината. Отменихме изискването за минимален доход при настаняване. Това изискване е имало за цел наемателя документално да удостовери, че разполага с доход, от който да си заплаща наема и потреблението на ток и вода. Това изискване не вършеше работа. В практиката се установи, че има изрядни наематели, но в определен момент не могат да удостоверят дохода си в посочения в наредбата праг. Причините за това няма да коментирам. Останалите изменения са по-скоро уточняващи и подпомагат работата на комисията. С тях се уточняват имущественото състояние и доходи на кандидатите и техните семейства, други детайли по реда за картотекиране. Всички могат да ги видят в наредбата.
-С колко общински жилища разполага общината?
-В Търговище общинските жилища са 162, а в селата 31. От тях обаче свободни има само в някои от селата, а желаещите настаняване искат жилище в Търговище. Тук обаче, за да осигуряваме жилища, трябва да прекратяваме договори. Правим го, тогава когато наемателите не отговарят на изискванията по наредбата, но нуждаещите са много повече от възможностите ни. Към момента имаме картотекирани както вече казах 329 лица. Започвайки като председател на комисията, видях, че се водят над 1200 картотекирани лица. Направихме проверка на картотеката и се оказа, че в списъка има починали и такива, които вече са си закупили жилище, а и други, които са си сменили адресната регистрация. Актуализацията е основната причина за намалението в картотеката. Но за възможностите на жилищния фонд пак са много.
-С направените изменения ще се решат ли проблемите в жилищното настаняване?
-Ще се решат една част от тях. С други ще продължим да търсим начин да се справяме заедно с общинското предприятие СОД. Благодарение и на колегите от СОД, и на „Общинска собственост” успяхме да съберем голяма част от неплатените наеми, такси и задължения за вода. Имаше такива, неплащани с години. СОД извършва и належащите ремонти, но финансовият ресурс за това е ограничен. За съжаление има наематели, които не поддържат предоставените им жилища, въпреки проверките и предупредителните писма, които получават, а текущата поддръжка на жилището е тяхно задължение. Като направим разчетите за проектобюджета за 2019 г. ще видим дали ще можем да осигурим допълнително средства на СОД за ремонти. Наредбата се отнася и за продажба на общински жилища. Конкретен въпрос – ще продавате ли общински жилища? Знаете ли, продажбата на общински жилища решава проблема само на отделни семейства, а не решава въпроса на останалите чакащи, дори го ограничава. От друга страна обаче има наематели, които обитават общински жилища над 25, дори над 30 години. Децата им са пораснали в тези жилища. Имат и внуци. Направили са редица подобрения в имота. Има няколко подадени заявления за покупка. За такива жилища може да се стигне до продажба. Ето и конкретният отговор – ще предложим скоро в Общинския съвет за продажба някои от заявените жилища, ако отговарят на изискванията в наредбата. В бюджета за 2018 г. имаме планирани приходи от такива продажби, които все още не сме реализирали. С такива приходи се подпомага капиталовата програма на общината. Тези продажби обаче няма да са приоритет на Общината, а ще се случват поетапно във времето.