В ежедневието си ние все по-често имаме нужда от консултация с фармацевт. Отивайки в аптеката, за да купим нужните ни лекарства или медикаменти, едва ли се замисляме колко отговорна и напрегната е тази професия. С изненада обаче виждаме, че все повече млади хора избират фармацевтиката за свой професионален път.
Така е направила и Никол Христова Колева от Търговище, която преди почти шест години започва обучението си във Фармацевтичен факултет – София към Медицински университет. Днес тя вече е завършила семестриално и само държавните изпити й остават преди да положи клетва като магистър-фармацевт. За проблемите в тази сфера, предизвикателствата, които е преминала по време на обучението си до този момент, за мечтите и практиката като начало на бъдещ професионализъм и отдаденост – четете какво ни сподели Никол в следващите редове.
-Безспорно фармацията е специалност, която дава развитие в много аспекти, разкажи ни какво те подтикна към нея?
-Когато аз кандидатствах не знаех точно колко всеобхватна е тази професия, тъй като никой от моето семейство или приятели не беше близо до медицинската сфера. Избрах тази специалност, защото в училище ми беше най-интересно по биология и химия. Това ми се отдаваше без проблем и знаех,че кандидатстването в Медицински университет изисква входящи изпити точно по тези два предмета. Бях уверена, че не желая да уча медицина, а същевременно искам да помагам на хората, да създам семейство, без да се налага да давам нощни дежурства и телефонът ми винаги да е включен за спешен случай. Исках да избера професия, с която да бъда и самостоятелно финансово осигурена. Оказа се, че фармацията е съвкупността от всичките ми желания, а фармацевтът е най-близкият до хората здравен специалист. В Търговище завърших средното си образование в Първо СУ „Св.Седмочисленици” в профилирана природо-математическа паралелка. Винаги ще съм благодарна на моето училище и учителите там, защото ми показаха как да уча, как да извличам най-важната информация и да си правя алгоритъм, чрез който да я запомня. Това изключително много ми помогна за кандидатстудентските изпити и всички последващи в университета.
-Изплашиха ли те в началото всички експертни познания, които трябваше да усвоиш или те амбицираха?
-Сега, след като вече съм семестриално завършила мога да кажа,че за пет години и половина във Фармацевтичния факултет преминах през много трудности.Предметите, които изучавахме първите 3 години на 80% съвпадаха с тези на медиците. След това вече започнаха специфичните – като фармакология, технология на лекарствата, социална фармация и фармацевтична химия.Тогава разбрах защо да си магистър- фармацевт е уникална професия, чрез която можеш да помагаш на хората за тяхното QALY. Броят на QALY е броят на годините пълно здраве,които са заменени от пациентите за броя години в болестно състояние.
-Вече си имала стаж в аптека, какво е да си от другата страна, като специалист по лекарствата, който дава указания, разчита медицински рецепти и прилага на практика наученото?
-Всеки бъдещ магистър-фармацевт преди явяването на петте държавни изпита и полагането на клетва е длъжен да премине през 6-месечен стаж в аптека.Това е страхотно предизвикателство, защото едно е да го учиш от учебник и съвсем друго да го приложиш на практика върху реални пациенти. Това е още един момент, в който си даваш сметка колко отговорна е професията. Едни могат да я практикуват в аптека, други да са във фармацевтичен завод или фармацевтична компания, но независимо къде – ние стоим зад магистърското си образование и нямаме право на никакви грешки. Мога да кажа, че чувството да помогнеш на пациент, чрез знанията си е уникално и неповторимо,за това обичам моята професия и тя ме прави изключително щастлива.
-В хода на обучението, трудните изпити и задълбочената подготовка, за които трябва да си концентрирана, разбрахме, че си имала работни посещения в чужбина, заедно с други млади хора, изучаващи фармация. Това дава ли ти допълнителен стимул за развитие? Какво обсъждате с другите млади фармацевти, когато пътувате или имате общи дейности и практики?
– Фармацията изисква задълбочени знания,труд и упоритост, но и дава наистина много. В моя университет освен студентски съвет, имаме Българска Фармацевтична Студентска Асоциация – (BPhSA), по което се различаваме от другите. Аз съм в съвета на оценителната комисия и съм много горда с нейното развитие през последните години.Провеждаме множеството здравни кампании, както и обмен на студенти. По тази линия през месец юли бях 1 седмица на летен университет в Измир. Там имах възможността да науча много нови неща, свързани с професията, да се запозная с колеги от други държави, да направя съпоставка на фармацевтичното ниво в България и цяла Европа, да намеря ценни приятели и да имам незабравими спомени. Тези кампании, срещи и пътувания ме мотивират още повече и ме обогатяват. Следващото събитие, на което ще участвам е Конгресът в България през април 2019 г. За първи път ние сме домакини и главни организатори, така че предстоят нови вълнения и отговорности.
-Желаем ти успех напред!
-Благодаря!
Интервю на Симона Алексиева