Казват, че един народ е жив, докато помни традициите си. Затова се опитах да събера това, което е останало в паметта на лилякчани… Българщината… И се надявам да я предадем на тези, които идват след нас, за да запазим духа и лика си… И да ни има…
Това са думи на авторката Цветана Иванова Цанева във въведението на нейния наскоро публикуван сборник „Лиляк – Българщина: празници, обичаи, песни, предания…”. Скромни думи, но с мъдро послание.
В своята книга авторката прави кратко описание на местоположението на Лиляк в настоящето, но се спира и на възникването и демографското развитие на селото в исторически план. Документално селото е съществувало още по времето на Второто българско царство и оригиналното му име е Чикендин, с което по-късно е записано и в османските данъчни регистри.
В сборника най-много място е отделено на песните. И това е разбираемо. Народните песни са отражение на самия живот. В тях откриваме драматични исторически събития, юнашки и хайдушки героични постъпки, социално-битови преживявания, любовни тежнения, обредни мотиви…
Повечето песни записах през 1974/1975 година по поръка на преподавателя си по фолклор проф. Анчо Калоянов – тогава главен асистент, при когото ходех и на кръжок. Винаги ще бъда благодарна на този харизматичен човек и голям фолклорист, който ни разкри каква магия е народната песен. По-късно продължих да събирам зрънце по зрънце това, което е останало от миналото.
И така „зрънце по зрънце”, от човек на човек, в продължение на четиридесет години – от студентските години до наши дни, Цветана Цанева събира песни, обичаи, предания и легенди за хора, събития, местности, реки, чешми и кладенци, открива запазени детски игри и залъгалки, средства за билколечение, отбелязва особеностите на говора и диалектните думи от село Лиляк. В своите търсения авторката е благодарна на всички отзивчиви и добронамерени лилякчани, които са й помогнали през годините. Но тя не стъпва само и единствено на наученото от жителите на селото. Нейният професионализъм и? позволява да допълва, да отсява и сравнява, да черпи документална информация от Регионалния исторически музей в Търговище, от книгите за Лиляк на местни автори като Даскалов и Кънчев, както и от известни историци и изследователи Любомир Милетич, Иречек, Динеков, Анчо Калоянов, Орлин Събев, Димитър Овчаров.
Откъде идва тази почит към народните песни и умотворения? Отговорът е ясен: от корените!
Моята баба взе присърце желанието ми да запиша фолклора на родния ни край. Разказваше ми как пеела на нивата и на хорото и редеше мелодия след мелодия. Вярваше, че така песните й ще останат живи и това я изпълваше с радост. От нея разбрах, че народната песен е и памет, и мъдрост, и чувство…
Цветанка Цанева с особена почит се отнася и към жените, които с желание изпълняват пред нея най-хубавите си песни. За 40 години тя успява да събере 275 песни, 50 предания и легенди, детски песнички и броилки, пословици, гатанки, приказки, народни вярвания, да опише местни обреди, празници, обичаи като харизване на дете, понуда и други.
Тези хора живееха в света на легендите и песните и вярваха, че разказаното се е случило, че изпятото е преживяно. Убеждаваха ме, че с песента работата е по-спорна и умората не се усеща… Като запееха, лицата им се озаряваха и сякаш се пренасяха в един друг свят…
Сборникът на Цветана Цанева носи в себе си силно емоционален и родолюбив заряд, толкова необходим в тревожното ни нихилистично общество, където залитането по чуждото се възприема едва ли не като мярка за престиж. Смея да твърдя, че сборникът на Цветана Цанева е безспорен успех. Потвърждават го и спонтанните отзиви, които книгата получи в социалните мрежи само за един месец от хора с различна възраст и социален статус.
АНТОНИЯ АТАНАСОВА