Съдбата му е като на всеки сериозен, корав българин, свързан с корените, със земята, с родното място, което през целия си живот рядко, само по служебни дела, е напускал.
В Буховци го познават- Янко Вергилов си е тукашен-12 г. е бил ръководител полети на летището в Буховци, а когато го закриват, 18 г. той продължава същата работа във Варна. Като млад се е увличал от машините, от самолетите, мечтаел е за бъдеще, свързано с тях. Завършва Кировоградско летателно щурманско училище в Украйна и 30 г. работи по специалността.
Когато се пенсионира, се отдава на друг отколешен мерак- регистрира се като земеделски производител и създава трайни насаждения от 4 основни култури: лавандула /45 дка/, сливова градина /26 дка/, прасковена градина /2 дка/ и градина с шипки-50 дка. Най-хубавото е, че до него освен съпругата му Радка /най-голямата му опора и чевръста стапанка на дома/, рамо му дава и неговият син Росен, който винаги е до баща си в по-усилната работа. Росен се занимава с журналистика и фотография, със семейството си -със съпругата Елица и с двете им прекрасни деца Рада-Мария и Юлян живеят в София, но често пътува до Буховци, когато баща му има нужда от него. Какво пък, никога не е късно и за още едно, алтернативно занимание, казва младият човек.
Семейно гнездо на стопани…Още на прага на добре поддържаната им къща в с.Буховци ни посреща напращяла от плод ябълка, с наведени доземи клони под тежкия товар. Посреща ни и стопанката на дома-Радка, която е станала рано, набрала е пресни праскови, направили са ги на компот, Янко е затворил бурканите и сега ги варяха…Край тях помагаше и синът им Росен, който беше пристигнал за прибирането на сливовата реколта.За съжаление, тази година тя не е от най-силните:”Нападна ги бадемовата оса и затова сливите окапаха рано…”- кахъри се Янко, който, заедно с помагачите до момента бяха прибрали и пласирали около 3 тона сливи.
Разхождаме се в градините с праскови, със сливи ,с лавандула и шипки в землището на Буховци и навсякъде кипи усилен труд. Без да се оплакват / а то, проблеми винаги има-я с транспорта, я с недостига на берачи…/, без да мърморят излишно/-обичайното състояние на нашенеца/, Янко и синът му Росен са си „плюли” на ръцете и реално, на дело се опитват да променят нещата. А работата тук никога нито спира, нито свършва, както казва Янко, от 1 януари да 31 декември все има какво да се прави…Стига да имаш мерак да го вършиш…И така, вече 13 години…Отначало, през 2005 г. засяли лавандулата и шипките/ помогнали им 5 човека от Бюрото по труда, по програма/. По-късно, през 2008 г. засяли и прасковите и сливите…Отначало съпругата Радка била малко скептична, направо гълчала Янко защо харчи толкова пари, защо се е нагърбил с толкова много работа. Но отпосле, когато вече започнали реално да се виждат резултатите от този наистина огромен труд, омекнала и сега е доволна. Доволна е най-вече, че живеят природосъобразен начин на живот, всичко на трапезата е екологично чисто, скъсано направо от градината. Има и за тях, има и за внуците…Когато я питаме на колко е години, тя казва-на 66, а Янко я поправя, че вече е на 67.”Какво да правя, чувствам се по-млада”-смее се младоликата жена, по професия детска учителка, родом от Опака. Когато била на работа в Попово, се намерили с Янко и така вече десетки години семеен живот. Много е трудолюбива, хвали я Янко, нали е раждана на Първи май, денят на труда, през смях, с присъщото му чувство за хумор говори той. Имат двама чудесни сина- вторият им син, Вергил, живее в Канада.
Разделяме се с гостоприемното семейство на Янко и Радка и сина им Росен с едно добро чувство и с убеждението, че от нас зависи как ще го живеем този живот, а когато не загърбваме родните си корени, земята, която винаги ни вика, и животът ни е по-смислен, пълнокръвен, хармоничен и уравновесен…
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА