Тази тема вече хвана брада през последните години. Тя почти постоянно е на страниците на централните и местните медии, в телевизията и радиото.
Безброй факти доказват по най-категоричен начин, че нашата страна не само е на опашката в Европа и половиния друг свят по всички социални категории, но даже изостава все повече и повече през изтичащите години, вместо картината да е обратната.
Прочее, какво излагат на преден план профсъюзите и останалите нестопански организации и дори държавни институции. Че 2,2 милиона български граждани живеят в постоянна бедност, че от тях над 1 милион пенсионери получават пенсии до 200-250 лева, че средната работна заплата в страната /с изключение на София/ е между 700 и 800 лева. В същото време политическият елит на България – парламент, правителство, агенции, съдебни органи и други получават месечни възнаграждения от 10 до 50 и повече пъти от нископлатените пенсионери и работници.
Особено драстични са месечните и други възнаграждения на водещите болници в страната. В интернет бяха публикувани смайващи годишни цифри на директорите и други лекари и служители. А на всичкото отгоре именно те „плачат“, че парите за здравеопазване не стигат и затова родното медицинско обслужване е на опашката в Европа. Как да бъде другояче щом като и здравната кса и болниците се източват безогледно. Същата е картината и в другите ведомства. Изобщо по върховете никой не го интересува какъв е халът на българина. Важното е техният да бъде от богат по-богат.
Хората се питат и разпитват: имаме ли контролни органи, имаме ли чувство за отговорност у големците за това, че българинът тъне в бедност и нищета. А ние – хората – освен да мърморим и стягаме все повече коланите, друго не правим. Примерът на съседите – Гърция, Румъния и Сърбия въобще не ни завладява. Така че социалната справедливост у нас ще продължава да остава далечна мечта.
РАДОСЛАВ ЧЕРКЕЗОВ