Едно от предпочитаните търговищки села е Макариополско, защото е богато, жизнено село, с работливи и хубави хора. И особено сега, през лятото…“Ех, че време се отваря…Пак ще се къпе в пот майката земя…“- с тази класическа фраза започва денят на не един и двама стопани тук, само арендаторите са 11 на брой. Един от тях е Дарин ДИМИТРОВ, който стопанисва около 4 000 дка земя-собствена и наета, и стадо от около 150 животни-крави и телета. Всичко това той и съпругата му са постигнали с труд, с много труд и упоритост. Димитров е завършил средното специално училище по ветеринарна медицина в Добрич и оттогава целият му живот преминава в грижи по животните и земята. Да отглеждаш животни-това е страст и ако тази страст не е в кръвта ти, трудно се успява. Колкото до земеделието- то е бизнес, а за да е той успешен, най-важното е постоянството, твърди Д.Димитров и вече 20 години се опитва да съвместява и двете. Много разчита на своята съпруга Гергана, която му е опора и подкрепа във всичко.
-Започнахме почти от нулата-разказва фермерът.- Когато преди двайсетина години се задомихме с Гергана, парите от сватбата ги дадохме за зърно за кравите. Започнахме със 7 крави и двайсетина дка земя. Но когато има семейно разбирателство и най-вече мерак, всичко се постига, казва той. Без да се оплаква, Д.Димитров е убеден, че няма животновъд в България, който да е извървял лек път. И на него хич не му е лесно, защото животновъдството е изключително трудоемък отрасъл.
Попитахме го КАКВО МУ ПРЕЧИ И КАКВО МУ ПОМАГА В НЕГОВАТА РАБОТА?
Най-големият проблем е този с работната ръка. На младите не им се влиза в обора, а повечето от възрастните вече не могат. Макар че във фермата му почти нищо не се извършва ръчно, пак няма мераклии за работа. В момента в личното му стопанство разчита на 10-12 души работна ръка- крайно недостатъчно за увеличаващия се обем от работа. Друг „болен“ проблем е изкупната цена на млякото, която не надвишава 60 ст. л.-по-малко дори от половинлитрова бутилка минерална вода …Гневен е Д.Димитров и на продажбата на имитиращи млечни продукти, в основата на които е палмовото масло. Те категорично трябва да се забранят, защото хората са бедни и чрез тях само си тровят здравето.
За хората, които му помагат в земеделския бизнес, на първо място той сочи кмета на селото Петър Петров- „абе, деен си е нашият кмет, все гледа да помага на хората, пък и си разбира от работата“. И разказва, че предния ден, както всяка година, се събрали в кметството, заедно с останалите арендатори за уточняване на дублираните ниви, което е много важно, за да има ред, да няма недекларирани площи от имотите. В малко села правят това. Дошли всички, седнали и се разбрали, но тонът дава кметът. Добри думи Димитров каза и за агробизнесмена Божидар Митов, с когото също си имат приказката. Колкото и да е голям в земеделието, лидерът Митов не се големее, а гледа да помага и да се разбира с хората. Тази империя „Агроелит“, за да се управлява, се искат не само кураж и знания, а и млади хора. Възхищавам се на Митов, че си е възпитал децата така, че да останат в Търговище, край него и да поемат работата на фирмата, казва още Димитров. Синът на сем.Димитрови -Даниел, учи в Софийския университет „Стопанско управление“, тази есен ще бъде в трети курс. Сега, през летните месеци си е в Търговище, при родителите си, и той много помага в семейната ферма. Но дали трайно ще се върне и установи тук след завършване на образованието си, все още не може да се каже. Разбира се, че родителите ще бъдат щастливи синът им да поеме работата от тях, да продължи пътя им , но все пак, той си решава, единодушни са и двамата. Както са убедени, че успехът на тяхното общо стопанство в Макариополско до голяма степен се дължи на това, че двамата гледат в една посока и само напред. Съпругата Гергана се занимава с документацията на фирмата, което занимание само по себе си никак не е лесно, тъй като с всеки месец изникват все нови изисквания , затова в тази работа й помага и техният син.
Няма събота, няма неделя, няма делник, няма празник, работата на село във фермата на сем.Димитрови продължава. Колкото и да ни е трудно, обичаме си работата, обичаме земята, животните-това можем да правим и се стремим да го правим добре- така Гергана обобщава философията и мотивацията на тяхното семейство. Така ще бъде и занапред…
Накрая питаме Д.Димитров какво би казал на министъра на земеделието Порожанов, ако имаше тази възможност, ето, предоставяме трибуна: -Бих му казал, че в селското стопанство не бива промените да се правят на парче, защото тогава се бърка…Нужни са такива закони, такива оперативни мерки, които да създават условия да се връщат младите на село, при земята…Нашата България обезлюдява, може ли някому да му бъде безразлично това?!…
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА