-Как се стигна до тук – това беше първият ми въпрос към директора Атанас Цанев по повод закриването на Езиковата гимназия „Митрополит Андрей” на последната сесия на Общински съвет – Търговище.
-Това бе една предизвестена смърт. Всички го виждаха. Правихме няколко опита – 3 срещи с ръководството на общината, по наша инициатива, но не ни обърнаха внимание. Освен мен, присъстваха и учители от гимназията, родители, общественици – хора, които болеят за идеята на езиковата гимназия. . .
– Кога подадохте първия сигнал?
-Това беше още когато започнаха да се откриват паралелките за езиково обучение в двете СОУ-та. Разрешиха ги, защото уж не са езиков профил като нашите паралелки, а хуманитарен профил, в същност разликата между паралелките в езиковата гимназия и двете СОУ-та беше един език. Ние имахме английски, немски, математика и информатика, и при тях същото, но без немски език, което не променя същността. Не е важно как ще кръстиш паралелката, важно е съдържанието, а тук се дублираше с нашето обучение, дори в рекламите на СОУ-та пишеше, че учат по учебния план на езиковите гимназии, за да докажат, че паралелката е същата.
– За коя година говорите?
– През 2008-ма е бил първият разговор. След това, 2010-та. Тогава си спомням, аз Нуцулов, Попянев, други учители и родители имаше, ходихме в Общината във връзка с отоплението, и третият разговор беше преди две години, тогава ходихме аз, Румен Новаков, Светлана Аврамова от Историческия музей, имаше и други хора.
– На какво ниво беше участието в тези разговори от страна на Общината?
– На ниво кмет и заместник кмет, който отговаря директно за образованието – д-р Красимир Мирев и Диян Дечев.Това, което се лансираше от РИО по времето на Марко Марков е, че образованието трябва да бъде на пазарна основа, никакво регулиране, кой каквото може това да прави, като тази анархия не се отрази добре на цялостното образование в общината и идеята на единия от разговорите беше да се профилират средните училища в Търговище. Примерно, Първо СОУ да бъде профилирано в областта на математиката и природните науки, ние да бъдем езикова гимназия и Второ СОУ – в областта на изкуствата.
– Някакво решение вземано ли е поне на една от трите срещи?
– Не. Никакво решение не е вземано, и така разбрахме, че сме оставени на произвола на съдбата.
– А как се отнасяха към вас, към вашите сигнали?
– Уж със разбиране. Не ни отказваха, но и не направиха нищо конкретно от това, което искахме. Аз мисля, че в този 15 годишен период на езиковата гимназия, училището оправда очакванията, с които беше създадено: 8 пъти първи от 11 матури и два пъти – втори; стигнахме до трето място в България през 2008-ма година с успех 5.57, бяхме в топ 70 на училища по успех на държавни изпити, 4 пъти по заповед на МОН и парични средства ни се превеждаха, ако това не бяхме постигнали, можеха да ни кажат, че искаме много и поради лош успех свалят от нас доверието. Но след като ги има тези успехи, училището трябваше да получи подкрепа.
– Беше изказано мнение на последната сесия на Общинския съвет за либерализма на директора като причина за случилото се.
– Да, господин Станчев хубаво се изказва, но нека да извади документи и да каже коя година, кога е правена проверка и кога са установени тези нарушения. Такива подходи няма. Езиковите гимназии в цяла България винаги са били носители на нещо ново, носители на свободния дух. това не е масовото училище, което ние познаваме.
– От тук ли идва и Вашето желание да направите нещо по-различно?
– Ние го направихме, и въпреки това не се даде думата нито на един родител, нито на един наш възпитаник, те да кажат. Всички, които се изказаха, не са работили в езиковата гимназия и се стигна до там, че председателят на комисията по образование се запозна с мен на заседание на комисията. Г-н Станчев също няма нито една проверка в гимназията. Никой не познаваше проблемите на езиковата гимназия. За 15 години нито един: зам.кмет, началник на РУО, началник отдел не е дошъл да направи среща с нас, да чуе нашият колектив, какво ние мислим. Единствено дойде Дечев преди 4 години, но нищо не последва от това посещение.
Много още може да се говори за проблемите довели до закриването на езиковата гимназия, но в случая непринудено възниква въпросът:”И какво от това?” Какво от това, че гимназията е била член на асоциацията на Кембридж училищата, че е била лицензиран изпитен център по английски език на Мичиганския университет, че притежава сертификат от министър Сергей Игнатов за качествено изпълнение на проект по програма „Коменски”, че директорът е получил две почетни отличия „Неофит Рилски”. Всичко това обаче, което съществува като достоверен показател за ползотворна, градивна дейност, не е направило впечатление никому. Както казва господин Цанев:” Търговище може без езикова гимназия, може без радио, без телевизия, без футбол…Печели ли от това?” И с болка той възкликва::” Нека който има смелост да излезе и да каже нещо против учители като – Красимир Попянев, Александър Нуцолов, Антон Антонов, Анета Трифонова…, а и срещу другите, като сам претегли своите професионални качества и успехи и ги сравни с техните”.
Атанас Цанев нарича себе си „Човекът, който имаше щастието да работи в тази гимназия.” Навярно заради постиженията както на колектива, така и на отделни ученици. Но нека погледнем проблема вън от училищната сграда, в рамките на духовното пространство, което създават културата и образованието на територията на общината. Тогава ще кажем, че успехът на която и да е дейност се определя от нейното благотворно развитие. За него съдим от надграденото, от новите постижения. Когато те липсват, а все пак е запазено нивото, идва утешителната мисъл, че поне не е разрушено завареното. В случая, обаче, става въпрос точно за това – за липсващото съхранено и обновено ниво, за неговата ерозия. Едно по едно през последните години изчезват ценни достижения в областта на културата, образованието, здравеопазването, спорта. Това поне говорят фактите, а сме чували, че когато фактите говорят и Боговете мълчат. Но тяхното мълчание тегне оглушително…
Радка Иванова