С още две дами от Търговище се присъединихме към една русенска туристическа група и направихме интересно пътешествие по български следи в Румъния. Ето някои впечатления.
Първата цел на нашия маршрут е Браила. Градът се намира на левия бряг на река Дунав с население повече от 180 хиляди души. Слизайки от автобуса, екскурзоводът ни повежда в малък парк до красивата Синя кула с часовник – истинско произведение на изкуството. Малко по-нататък стигаме до паметник и скулптурна група, посветени на Император Траян, свързан с историята на Румъния. Продължаваме по широка павирана улица, носеща името „Император Траян”. Изчакваме на „червено” – край нас преминава трамвай. Архитектурните и скулптурни релефи върху фасадите по разбираем начин напомнят за Русе и Виена. Явно в миналото австрийската столица е била благосклонна към дунавските градове и техните прогресивно мислещи жители, споделяйки с тях своите архитектурни знания и строителен опит… А по цялото протежение на улицата, над главите на минувачите, се люшкат разноцветни чадъри, създавайки един своеобразен колорит и настроение… Преди две столетия Браила е космополитен град, в който са намирали спасение много българи, прогонени от нашите земи. И тръгваме по следите на нашите съотечественици. Отправяме се най-напред към църквата „Вознесение Господне”, построена през 1872 г. с доброволни дарения на родолюбиви българи. Над входа, между колоните, са изписани имената на ктиторите Варвара Х. Велева, Цани Христов, Иван Балкански. На същото място преди това се е намирала къщата на Варвара Хадживелева, където на 12 октомври 1869 година български емигранти създават книжовно дружество, поставило началото на Българската академия на науките. Сега в двора на църквата, съвсем до металната ограда, стои скромен постамент, върху който е отбелязано събитието, но не и имената на неговите създатели. Но българската памет пази техните имена – Марин Дринов, Васил Друмев, Васил Стоянов…
За наше голямо разочарование новият градоустройствен план на Браила не е позволил да бъде съхранен домът на един наш национален герой. Все пак, на същата улица, стои паметна плоча, поставена през 2009 година, където на румънски и български език е изписано, че точно там от 1869 до 1871 година в Браила се е намирала къщата, в която е живял българският поет и революционер Христо Ботев. Правим снимки и мислено благодарим на румънците, че въпреки всичко са намерили местенце в своя град и за следата българска. Продължаваме по многолюдната улица и съвсем скоро заставаме пред паметника на Ботев. Наблизо се продават цветя. Купувам една червена роза и мълком я поставям пред бюста на великия българин.
Отново тръгваме на път, но се качваме на ферибота. На отсрещния бряг се отправяме към Тулча.
Град Тулча наброява над 90 хиляди души и е разположен на десния бряг на Дунав. А в територията на сегашната област Тулча някога се е зародила Българската държава.
През Възраждането в Тулча пребивават редица изтъкнати българи – Сава Доброплодни, Матей Преображенски-Миткалото, Тодор Икономов, Стефан Караджа, а през 1866 година тук идва и Васил Левски. През 1857 година с помощта на дарители е построена българската църква „Свети Георги”, която е запазена и до днес. Иконостасът и иконите са дело на видните зографи Софроний монах и Станислав Доспевски. А през 1874 година тук е изпратен като епископ Васил Друмев с името Климент.
Сутринта нашето пътешествие продължава с кораб по делтата на Дунав, обявена от ЮНЕСКО за част от световното природно наследство. Навлязохме в лагуната – истинска дунавска джунгла, състояща се от над 50 вида дървета, храсти, тръстика, лиани, хмел. В този птичи рай гнездят повече от 250 вида птици, като част от тях са прелетни, идващи чак от Африка и Индия.
Разгледахме Констанца и потеглихме обратно към България през Силистра с много впечатления, снимки и пожелания за ново пътуване по българските следи в нашата северна съседка.
Антония Атанасова