Потърсих г-н Христо ГРОЗДАНОВ, защото той, като директор на производствено предприятие съумява през годините да използва това природно богатство – търговищката минерална вода и да наложи местното производство на безалкохолни напитки като търсен и печеливш продукт на вътрешния пазар.
Оказа се, че г-н Грозданов е интересен събеседник – разказва с жива емоция и преживява с болка пропуснатите загуби за града и общината.
– Минералната вода в Търговище е открита през 1957 г. Тогава в „Боаза” , в района на Търговище търсеха нефт – разказва Христо Грозданов. – Нефт не беше открит, но беше открита търговищката минерална вода. Сега тука има една особеност: когато е сондирано не е достигнат водосборът на водата, а е достигната скала, която под напора на водосбора е изхвърлила вода на повърхността. Това е важно да се знае, защото има опасност водата да се загуби, след като не се стопанисва както трябва. Търговищката минерална вода беше много известна, беше се прочула като лековита. Отначало 7 жени непрекъснато пълнеха вода на минералния извор. Те я пълнеха, а ние я разкарвахме из цяла България. Имахме 10 цистерни – 20 тонни, които използвахме. Започнахме и производство на безалкохолни напитки, за които използвахме минералната вода, без да я преработваме. Само от търговищката минерална вода ние осигурявахме 650 000 лева годишно за държавата.
– А от тези 650 000 оставаше ли нещо в общинската хазна?
– Общинската хазна тогава нали знаете как бяха нещата, ние изнасяхме за бюджета, а от бюджета се прехвърляше каквото е решено за общинска или държавна хазна.
– До сградата на безалкохолни напитки кога и как пристигна водата?
– Най-напред водата я докарахме по инициатива на Аврам Топалов до „Парка”. Тогава правехме младежки бригади и бригади със служители и работници и я докарахме до „Парка”. Почнахме да я ползваме, но понеже бяха сложени обикновени водопроводни тръби, оказа се, че минералната вода ги разяжда и променя качествата си и я спряха. Това беше най-напред, до „Парка”. След това ние започнахме да я използваме за производство на безалкохолни напитки и се разработи програма да се докара водата до завода за безалкохолни напитки. И тука се появи проблема с тръбите, но тогава имаше държава! Трябваше да се докарат италиански тръби, но се оказа, че не са подходящи и трябва да се доставят японски тръби, защото са по-качествени. Японците поискаха за тръбите да им дадем яйца, но от личния двор. Тогава Централния кооперативен съюз създаде организация, изнесе яйцата и докараха тръбите от Япония. Оказа се, че те са много сполучливи, и така докарахме водата до завода. Използвахме я за производство на безалкохолни напитки. По-късно направихме чешмата за гражданите.
– А защо не стигна водата до центъра на града?
– Направихме опит да докараме водата и до градската градина. Но пак поради това, че не се положиха тръби каквито трябва, водата се оказа негодна и я спряха.
-Когато бликна отначало, водата беше ли топла?
-Да. Тази вода е бликнала най-напред, поне така, както споделяха очевидци, на 5 метра височина, топла и много вкусна. Тогава са направили стъпала да слезе човек да си напълни вода от извора.
– Според Вас, как може сега да се оползотворява минералната вода?
-Сега има два варианта. Първо: водата е докарана до завода. Трябва да се намери, както в Девин са намерили богата фирма, която бутилира водата и я разнася из цяла България. Но в Търговище за този вариант богата фирма не виждам. И втория вариант: много търговищенци се изселиха в Турция, а някои от тях забогатяха много. Ако се направи каквото е необходимо може да се изнася минерална вода за Турция, за арабския свят. Това ще е голяма работа за Търговище.
– Кой е най-силният Ви спомен от онова време?
– Мен ме покани президентът на пепсикола в Австрия да се види с мене, кой е тоя човек, който е направил такъв завод, какъвто няма в източна Европа. А това беше благодарение на търговищката минерална вода. Ако не беше минералната вода, такъв завод Търговище никога нямаше да види. Ние произвеждахме пепсикола, след това кокакола. В България ние произвеждахме пепсиколата! От фирмата „Пепсикола”, бяха направили анализ и потвърдиха, че търговищката минерална вода прави по-добра безалкохолна напитка от преработената вода. Нашата вода е абсолютно близка до горнобанската вода!
Драги читателю, погледни рекламните обяви на туристическия бизнес и там ще откриеш наличието на добре работещи балнеолечебни заведения в село Овча могила, село Вонеща вода, село Огняново, има и още. И тези села не са областни центрове! Ако не беше минералната вода, такъв завод Търговище нямаше да види – казва г-н Грозданов. Да, но заводът отдавна не работи и колко години минаха от тогава до сега?! Въпреки наличието вече на два минерални извора, до ден днешен в Търговище няма интерес към тях. „Вода гази, жаден ходи”, се казва в една българска поговорка. А трябват пари за образование, за здравеопазване … , и се оказва, че те просто изтичат от кранчето на една чешма…
Радка Иванова