В излезлия от печат едноименен Алманах на колегите от „24 часа” в началото на юли, сред плеядата от най-изявени лекари от София, Варна, Пловдив, четем името и на търговищкия офталмолог д-р Ивелина СТЕФАНОВА.
Свързахме се с нея и тя откликна на поканата да посети редакцията на „Знаме”. Дойде с една чудесна новина, която току-що бе научила, а именно, че най-голямата дъщеря от трите им прекрасни деца-Димана, вече е приета за студентка по медицина. Какво е усещането да разбереш, че детето ти поема по твоя професионален път, попитахме младата жена. -Естествено, че се радваме, първо споделих с моя съпруг Стефан, чувствата са смесени, но прекрасни…
-Д-р Стефанова, разкажете за себе си- как решихте да станете лекар?
-Аз съм родом от Тутракан и още от малка друго желание не съм имала- от детските си години все си играехме на „Чичо Доктор”, по-късно мечтаех да уча медицина, а когато искаш нещо много силно, то се сбъдва. Завърших Висшия медицински университет във Варна през 1996 г. и тогава пред мен стоеше най-голямата дилема/ изобщо, животът ми е изпълнен с дилеми/- накъде да поема? Дали към родния Тутракан, където в болницата ми пазеха место, или към Търговище, където се задомих. Избрах да живея тук, в Търговище и не съжалявам, защото сред моите житейски приоритети и най-важни ценности е семейството ми. Още повече, че тук професионално се реализират и голяма част от състудентите от випуска ни: д-р Валентин Добрев, д-р Николова /вътрешни болести/, д-р Борисова /анестезиолог/, д-р Коев / травматология/, д-р Георгиев-гастроентеролог и др.-цяла плеяда колеги-успешни специалисти, които започнахме горе-долу по едно и също време работа. Бяхме страшно силен випуск/ всеки влюбен по своему в медицината/ и животът го доказа…Така останах в Търговище, а отпосле намерих успешна реализация и в Разград. В болницата в Разград й присъждат наградата „Златен Хипократ” за висок професионализъм. После започва работа в МЦ ВИТА МЕДИКА, за където казва, че в операционната зала се чувства най-добре.
-Вие почти всеки ден преминавате / с кола/ разстоянието между Търговище и Разград. Тук, при нас, в МЦ ВИП правите очни прегледи, а във ВИТА МЕДИКА-Разград сте в операционната зала. С опита на над 700 извършени операции на перде на окото, кажете, диагнозата КАТАРАКТА ли най-често ослепява българина? Посочете примери.
-Може да се каже. При тази диагноза пътят за възстановяване на зрението е един-операцията. За съжаление, нерядко пациентите идват твърде късно. Наскоро при нас докараха 83-годишна жена, напълно сляпа. Очевидно, не си е правила прегледи и когато дъщеря й се връща от чужбина, дойдоха на преглед. Оказа се, че жената е с две презрели пердета, абсолютно сляпа. Но след операцията нещата са коренно различни, сигурна съм, че на контролния преглед ще бъде много по-добре. Това е и моето огромно човешко удолетворение-когато пациентът започне да вижда.
-Офталмологията е скъпо нещо, трябват инвестиции…
-Апаратурата, с която работя в центровете и в Разград, и в Търговище е на много високо технологично ниво. Закупили сме апаратура за безкръвните операции, разполагаме с оптичен биометър за изчисляване на лещи, много прецизен, точен, дава ми спокойствие, че всичко е наред. Макар че част от апаратурата закупувам лично аз, със собствени средства, намирам, че всичко това си струва, тъй като инвестицията има своята огромна възвръщаемост.
-След месец предстои новата учебна година, какво бихте казали на родителите с оглед опазване зрението на техните деца.
-Нужни са скринингови програми на национално ниво. Нужна е профилактика още от най-ранна детска възраст и това не бива да бъде само и единствено ангажимент на родителя, но и на училището, здравето на най-малките да бъде издигнато в ранг на държавна политика. До 5-годишна възраст трябва да бъде направен първият очен преглед на детето. Защото така нареченото мързеливо око или кривогледството не се ли открият до 5-6 год.и съответно да се реагира навреме, на практика заболяването става нелечимо. Прегледите при децата са изключително наложителни.
-Лечима ли е глаукомата?
-На определен етап, когато се открие навреме-да. Но при нея симтомите не са така силно изразени и това подценяване на сигналите, които излъчва окото, понякога водят до тежки последици. Но открита навреме, глаукомата е лечима.
-Вашият съвет към хората, които буквално стават и лягат с компютъра. Как да опазят зрението си?
-Известно е, че на половин час или на всеки 40 мин. трябва да се прави почивка. Също така помагат и антирефлексни очила, както и изкуствените сълзи.
-Работа, работа, работа- такъв е Вашият делник,както и повседневни срещи с човешкото страдание. И все пак , трябва да има нещо, което Ви радва и да пали това лъчезарие във Вашите очи, да Ви дава мотивация и стимул, за да продължавате напред?
-Усмивката на хората, тяхното признателно излъчване, благодарността- това е голямата тръпка в хирургията и вярвам, че когато човек веднъж я изпита, това не се забравя , това е, и което те стимулира да вървиш напред…
Разговаря ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА