Приключиха двете най-значими прояви на търговищка сцена за тази година – „Вълшебната завеса” и „Дни на големия театър в малкия град”.Каква е равносметката, равнява ли се резултатът на положените усилия-с този въпрос започна разговорът ни с Петър ПЕТРОВ – директор на търговищкия Драматичен театър.
– Ще отговоря с „Да”, защото това, което се получи тази година вече е налице, налице е с постигнат 19-ти международен фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса”, преминал на едно много добро ниво. Предстои ни 20-ти международен фестивал догодина. В дните на големия театър в малкия град, т.нар. фестивал за възрастни, от 4 юни до 6 юли, имахме възможността да поднесем на зрителите 5 спектакъла, които бяха много добре възприети. Накрая беше, както се казва, дори и черешката на тортата. Така бих нарекъл аз нашите усилия с премиерата на „Сън в лятна нощ” на Драматичен театър – Търговище, поставена от Надя Асенова. Спектакълът има много интересно звучене затова, защото е нов съвременен прочит, съвременно виждане на Шекспир. Публиката го възприе с овации. Мисля, че Драматичен театър – Търговище е направил една нова крачка напред, защото тези два фестивала оформят неговия профил и разпознаваемост; определят и неговата продукция, защото тя трябва да бъде паритетна и в същото време той да има своята аудитория. В този смисъл искам да отбележа, че на много места вече търговищкият театър е очакван, където отиваме да играем, очаквана е и възможността за сблъсък на зрителя с театъра на Търговище.
-До колко успешно ни запознава с ценностите на живота съвременната драматургия, представена в рамките на проявата „Дни на големия театър в малкия град”?
– Това е свързано с драматургията, която изповядват авторите, както и режисьорите. Спектакълът е един компонент от режисьорско, музикално-сценично и драматургично явление. Драматургията това е гледна точка на авторите и в същото време, всяко едно произведение, което стои на сцената не само на Драматичен театър-Търговище, то трябва по принцип да изпраща своето послание към аудиторията и в своя подтекст да възпитава и да утвърждава вкус и критерий към съответна драматургия, театър, музика и всичко, което ни занимава с естетиката на живота.
– И какво е основното послание на представените творби тази година?
– Многообразието на спектаклите в жанровото им естество, което излиза, както една „Албена”, която беше предложена от театъра на армията, „Случайна среща” – друг спектакъл на сатиричния театър, съответно „Тектонични чувства” на Сливен със съвсем трети вид спектакъл и драматургия, самите те провокират зрителя към философия и размисъл. Докато единият провокира с класиката си, другият провокира в момента със съвременността си и усещането на индивида, на провокацията на личността. Много са нещата, които навява един спектакъл. Така че този спектакъл е бял, този е черен, не би трябвало. Защото спектакълът въздейства с цялата си сетивност върху сетивността на зрителя, затова той е изразителен, затова той е интересен, нов. Дори и един спектакъл, като спектакъла „Сън в лятна нощ”, с едни много интересни средства, които не са правени по принцип, достига до зрителя с една нова инвенция, с едно ново въздействие. Театърът забавлява и забавлявайки, той също ни и възпитава. То е както, когато застанеш пред една картина, независимо дали това е Рембранд или някой от експресионистите, ако ти кажеш някакво пълно определение, ами значи ти не си я видял достатъчно.
– Добре, но все пак има едно силно внушение, което остава във времето, нали?
– Разбира се! Внушението е от това, че самият театър въздейства със силата на театралните средства и провокира въпросите от живота и действителността.
-Имате ли усещането, че трудът Ви е оценен от търговищката общественост?
– Аз мисля, че да, защото оценката на хората, които работим в театъра, се определя от пълните салони, а ние в това отношение, слава Богу, бихме се похвалили като театър и институция, че салоните бяха пълни по време на целия фестивал. Театралният зрител от Търговище не е обикновен зрител. Той е зрител, който вече е видял много неща, покрай тези фестивали, които представят „Дните на големия театър в малкия град”. Това е 21-то издание, така че тука са минали най-различни образци от Варненско лято, от различни фестивали, от наградени спектакли и зрителят е информиран в тези 21 години, нещо повече, той се е самоформирал на база на критерия си, който е създал след като е видял толкова различни образци и жанрове от спектакли. Факт е, че зрителят е при нас, а това е неговата гаранция, че той действително уважава институцията и най-вече труда ни.
– Това ли е основната подбуда, която Ви дава сили да поддържате тази традиция толкова жива, вече дълги години?
– Подбудата, това е лична мотивация, че когато правиш нещо, трябва да го правиш така, че то да остава като послание от тебе към другите, като нещо, което събужда възможност за подобряване критерия на останалите към естетика, образност и култура. Защото все по-рядко намираме този критерий на културата в различните аспекти на живота.
Да постигнеш „разпознаваемост” като навлезеш в същността на своите професионални задължения е предимство, доказано от живота. Факт е, че Драматичният театър в Търговище с направената „крачка напред”, в движение е създал свой художествено изграден образ, факт е и неговата доминираща роля в културния живот на града, а това вече е категорично постижение – резултат от умелото ръководство на тази институция. Поне така го възприех аз.
Радка Иванова