Мозъчният удар – това тежко животозастрашаващо и инвалидизиращо състояние – е два вида: исхемичен и хеморагичен.
Мозъчният инсулт представлява състояние, което се характеризира с нарушаване на мозъчната функция вследствие на нарушения в кръвоснабдяването на мозъка. Тези нарушения могат да се дължат на исхемия (нарушен кръвоток) или хеморагия (кръвоизлив), откъдето инсултите биват два основни вида – исхемичен и хеморагичен.
Исхемията се предизвиква от тромбоза или емболия, или от хипоперфузия на мозъчната тъкан. Хеморагичният пък се дължи на кървене от кръвоносните съдове в мозъка директно в мозъчния паренхим или в субарахноидалното пространство, заобикалящо мозъчната тъкан.
В резултат на това засегнатата област от мозъка не може да функционира нормално, което може да доведе до нарушения в движенията, нарушения на говора, увреждане на зрението и други.
Мозъчният инфаркт е спешно медицинско състояние и може да причини траен неврологичен дефицит и смърт. Рискови фактори за възникването му са напреднала възраст, високо кръвно налягане, предходен инсулт или транзиторни исхемични атаки, захарен диабет, дислипидемия (високи нива на холестерола в кръвта), тютюнопушене и предсърдно мъждене.
Високото кръвно налягане е най-важният модифицируем рисков фактор за мозъчен удар. Цереброваскуларните болести (мозъчно-съдовите заболявания) са били втората водеща причина за смъртност в световен мащаб през 2004 г.
Исхемичният инсулт може да бъде лекуван в болнично заведение чрез тромболиза, а за някои хеморагични инсулти може да се прибегне до неврохирургична интервенция. За пълно възстановяване на изгубените функции се прибягва до рехабилитация, която може да включва рехабилитация на говора, физикална терапия и окупационна терапия. Профилактиката на рецидивите включва приложение на антиагрегати (ацилсалицилова киселина, клопидогрел), редукция на кръвното налягане, прием на статини.
Подбрани пациенти биха могли да се възползват от каротидна ендарктеректомия и употреба на антикоагуланти.