Д-р Иван Славчев е от хората, които имат само един печат в трудовата си книжка и той е от МБАЛ-Търговище. Хирург по професия, той практикува тук от 1991 г.
Освен, че е член на Европейското хирургическо дружество, той е човек с широк светоглед, обича пътуванията, а за любимия му италианския град Падуа, където се заражда конвенционалната медицина преди около 800 лета, може да разказва с часове. Друга негова страст, в която влага много енергия и сърце, е спортът „бъги”, с убеденост и удоволствие спонсорира „бъги”-състезатели. От 2 г. откакто е завеждащ хирургичното отделение, тук се въвеждат и някои иновативни методи с огромно значение за лечението на пациентите.
-Д-р Славчев, от година във Вашето отделение се въведоха лапароскопските операции на пъпни и постоперативни хернии. Какво бихте казали на по-скептичните към тъй наречените безкръвни операции? Впрочем, за колко такива операции, извършени в търговищката болница, говорим?
-Около 50 броя са извършените досега подобни операции в нашето отделение. Мога да кажа, че т.н. безкръвни операции имат много предимства: много се скъсява следоперативния престой на пациента в болницата, освен това, за тях е характерно по- ранното раздвижване, по-малкото усложнения в сравнение с конвенционалните операции. Този е сред най-съвременните методи , чрез които освен пъпни хернии, се оперират и кисти на яйчниците, кисти на маточните тръби, прилагат се и при много други гинекологични заболявания. Правим тези операции съвместно със завеждащия АГО д-р Емил Абаджиев, а пациенти освен от Търговищко, идват и от Силистра, от Разград.
-От година, във Вашето отделение си служите и с още една новост-ултравиолетов скалпел. Какви са неговите предимства?
-Това е медицински уред с приложение точно за тези лапароскопски операции. Той е с много малко странични поражения на тъканите, с много щадящ резектор. Прилагаме го в практиката успешно.
-Д-р Славчев, Вие сте медицински специалист с дългогодишна практика. Повседневни са срещите Ви с човешкото страдание. Кое е онова впечатление, което непременно бихте искали да споделите пред читателите на в.”Знаме”?
-Това, което не ми дава мира и много бих искал да споделя, е че напоследък пациентите идват при нас във все по-запуснато здравословно състояние, за много от тях болницата е като последен пристан на човешкото оцеляване. Никога не сме имали толкова голям процент пациенти с гангрени, без да са знаели, че са в напреднал диабет. Или с анемии, тъй като имат някакъв тумор, който се е развивал през последните 6-8 месеца, и те не са намерили време да се прегледат. А те на практика са имали период, в който са били напълно спасяеми пациенти. На всички тях бих искал да кажа- идвайте, преглеждайте се в болницата НАВРЕМЕ!
-И накрая-Вашата рецепта за здраве?
– Да бъдем позитивни и да гледаме по-философски на нещата!
Разговор на ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА