Археолозите показаха уникална кръщелня
В първата си пресконференция за археологическо лято 2018 ръководителите на разкопките в Древния град Мисионис проф.Николай Овчаров и Ангел Конаклиев показаха мястото, където в миналото са правили кръщенета на възрастни хора.
„Намираме се в т.нар. баптистерия /кръщелня/ – това е уникално съоръжение, без всякакви журналистически преувеличения”, каза пред медиите проф.Николай Овчаров. Той разказа, че находката е открита още по времето на баща му проф. Димитър Овчаров /през 1964 г./, но тогава е била затрупана, поради липса на възможност за консервация. Въпреки големия брой иманярски набези на Мисионис през годините, помещението, по думите на професора, е добре запазено. Разбито е източното стълбище на кръщелнята, т.нар. писцина – басейн, в който се извършвал ритуалът.
„Тук последователите на апостол Андрей Първозваний са кръщавали езичниците от днешна Североизточна България А датировката на баптистерия е от първата половина на VI век, за което свидетелства намерената в мазилката на помещението монета на Юстиниян Велики “, обясни проф.Овчаров.
Интересното при тогавашните кръщенета било това, че езичникът идвал от запад, слизал по стълбите на баптистерия, след което стъпвал в писцината (басейна) и стоял изправен, докато трае самият ритуал. А след него излизал на изток вече като християнин. Самото съоръжение е изградено от тухли, за което е използван качествен хоросан и дебел слой хидрофобна мазилка, която не позволява на водата да разложи основите. „След цялостното възстановяване на съоръжението, то ще бъде покрито със стъкло, за да може да се гледа отстрани”, обясни още ръководителят на разкопките. „Плочите, с които е изграден баптистерия са донесени от долината на река Врана, което потвърждава още един път нашата теория, че градът е възникнал по поречието и по-късно през 6 век се оформя в този вид”, каза пред журналистите археологът Ангел Конаклиев.
По думите му, доста значимо за този период на Мисионис е това, че три епископски базилики са действали по едно и също време в тогавашния град. Проф.Овчаров припомни още, че финансирането за тазгодишните разкопки на крепостта е в размер на 150 000 лв., 100 000 от които – държавна субсидия, 30 000 лв. от Община Търговище и 20 000 лв. – от спонсори и дарения. По време на пресконференцията стана ясно още, че вече има решение на междуведомствената комисия за прехвърлянето на собствеността на Мисионис от държавна в общинска. Към момента освен мащабните разкопки на крепостта, тече и усилена консерваторска дейност.
„Мисионис е един от символите на нашия град, може би най-големият. Крепостта вече е обявена за исторически обект с национално значение, което има много голямо значение за нас”, каза градоначалникът д-р Дарин Димитров, изразявайки надеждата, че тепърва се очакват още добри възможности за развитие на туристическия обект.
Симона Алексиева