Марин Нанов е от София, но неговият живот е Търговище. Този град е цялата му трудова биография и личен живот. В последните години инж.Нанов привлича вниманието със своето активно участие в концертната дейност на ВИС“Златни зари“ към ОНЧ“Напредък 1864″. Преди 6 месеца, китаристът на групата отпразнува своя юбилеен 80-ти рожден ден.
– Господин Нанов, сега, вече на 80 години, можете ли да кажете, че познавате себе си и живота?
-Смятам, че познавам живота, защото в този живот съм дал всичко, което държавата ме е научила: инженерство, първо във ВиК – 17 години съм бил главен инженер и директор на В и К, и 17 години в Окръжен съвет, управление „Строителство и архитектура“ със задача да правим хидрогеоложки проучвания, да търсим вода с необходимите питейни качества за всяко населено място в окръга, строителство и най-накрая експлоатация от страна на ВиК. А за себе си какво да кажа, 6 години откакто е починала съпругата ми, Бог да я прости, аз освен за себе си и децата ми – имам двама сина и 4 внучета – съм гледал колкото може да помагам.
– В това, което казвате, Вие сте инженерът с професионалната си изява, бащата с грижата за деца и внуци, а личността Марин Нанов къде остава?
– О, това е много сложен въпрос и не смятам да отговоря.
-Добре, тогава ще Ви попитам от кога сте приятел с китарата?
-Още от строителния техникум, когато кандидатствах след 10 клас. В групата имахме двама души акордеонисти и аз имах китара. Живеехме в кв. „Лозенец“ и всяка събота и неделя свирехме на танцови забави в читалище „Пенчо Славейков“ и от там по малко се учех. Заобичах си китарата и сега предавам всичко, което знам на моя внук. Той ще наследи моята китара.
– Колко време вече сте във ВИС“Златни зари“?
-Това е дълга история, която започна преди 21 години. На един концерт Събина беше поканила известни изпълнители от Варна. Направиха ми много силно впечатление. Реших да кандидатствам в състав „Златни зари“, приеха ме и до ден днешен все ми повтарят „Без тебе сме нищо.“. Но аз съм скромен китарист, нямам музикално образование. Навремето само акордите на китарата са ми показали, ориентирам се чрез слуха за мелодията и така се включвам. Много бързо заучавам новите песни и може би затова колежките казват, че без мене не може съставът да съществува. А това не е вярно. Събина е толкова добра певица, толкова хубав глас има, държи много и за дисциплината. Някога бях още по-щастлив, защото ние бяхме 7 мъже в състава. Четиримата починаха, а другите двама се отказаха. Останах сам с китарата.
– Имате ли интересен случай с Ваше участие, който винаги ще ви вълнува?
– Дуетите, които съм изпял със Събина. Те винаги ми създават по-специално настроение.
– Имахте един период от Вашия живот, когато се занимавахте Вие, инженерът, началникът на отдел в Окръжен съвет с ремонт на обувки.
-С този период се гордея. Тогава единият от синовете ми беше приет студент в Търново – платено обучение. Заплатите ни бяха малки, а таксата голяма. И си спомних за това, което съм научил от моя баща. Той беше обущар в Народния театър „Иван Вазов“ и обслужваше както артистите от театъра , така и от операта – тогава те бяха в една сграда. Той беше завеждащ обущарско ателие, имаше 17 подчинени. Беше майстор – вземаше мярката, уточняваше модела и правеше обувките. Наблюдавал съм го в детството си, от него съм се учил. Навремето положих изпит за обущарлъка и когато синът ми започна да учи платеното обучение, аз работех и по 35-то постановление.
– Споделяте ли мнението, че възрастта определя мъдростта. Според Вас, кога човек се чувства мъдър?
– Не мисля, че съм мъдър. Мъдростта зависи от много неща. Някои се изсилват, а всъщност са дали много по-малко от колкото е трябвало да дадат на тоя живот.
-Вашата формула за разумен живот?
– Разумният живот е животът, в който можеш да отдадеш всичко, на което си способен за семейството си – деца, внуци и да заделиш нещо, че дай Боже, да доживее човек сватбите, както имам внуци на 18 и на 15 години, да мога да участвам, както моите родители са участвали в сватби в кръщенета.
– Това ли е Вашето богатство ?
– Богатството е в това да създадеш здраво семейство.
„Дядо ми е всичко за мен. От него имам желанието да се занимавам с музика. Моята цел е когато завърша образованието си да си направя група, да пиша текста и музиката на песните“. Тези думи са на 15-годишния Мартин Нанов. Думи, показателни за родителската всеотдайност и силата на личния пример. С горда осанка и активно участие в концертната дейност на ВИС „Златни зари“, за търговищката общественост, 80- годишният Марин Нанов е момчето с китара, а за своето семейство – вдъхновител и опора за стойностен човешки живот . Радка Иванова