Само преди дни се завърнахме от едно чудесно пътешествие до Канада. Огромна страна, разполагаща се от Атлантически океан на изток до тихи океан на запад, и до Аляска и северен ледовит океан на север. Основната част от населението – 77% живее по протежение на южната й сухопътна граница със САЩ, която е дълга 6400 км, заради благоприятния климат.
Канада е страната на горите – 35% от площа й са гори, като най-разпространен е кленът и ненапразно кленовото листо е символ на националния флаг на страната, а кленовият сироп е най-популярният сувенир. Канада е страна на езерата, реките и водопадите – 20% от световните водни запаси са тук. Прелитайки над Гренландия се насладихме на величествената ледена пустош, след която под нас се появи Северна Канада с безбрежност от вода, острови, спокойствие, безлюдност и чувство за необятност. Почти 4/5 от площа й е икономически неусвоена от човека. Посещението ни в Канада започна от най-западната й точка – Ванкувър, провинция Британска Колумбия.
Това е третият по големина град, разположен на тихоокеанското крайбрежие, точно срещу остров Ванкувър и се счита за един от най-живописните световни градове. Намира се върху дълбоко прорязан полуостров, между кристалните протоци на реката Фрейзър, на фона на покритите със сняг върхове на околните планини. Не са минали и 150 години, откакто тук се е заселил първия бял дървосекач всред индианците от местното племе. Златната треска привлича хиляди търсачи на щастие, след като в река Фрейзър е открито злато. Така възниква малкото селище Грейнвил, което през 1886 г. вече е обявено за град, носещ името на британския капитан Джордж Ванкувър – първи изследвал и картографирал тези места. Наистина, сега градът е много впечатляващ. Накъдето и да се обърнете, ви заобикалят гледки от искрящите от слънцето води на залива, пристанище изпълнено със стотици лодки, яхти… Модерен, осеян с небостъргачи град – „стъклен град“, каквито се оказаха и останалите многомилионни градове, които посетихме.
Интересно е, че тук можеш да срещнеш хора от всяка раса и цвят на кожата, хора от всички краища на света. Най-многобройно е азиатското население и за това не е чудно, че тук, във Ванкувър китайският квартал е най-голям, вторият по големина в цяла Северна Америка. Пъстър, шарен, тук животът не спира 24 часа в денонощието. Тук обаче се намира и тихият, спокоен парк, аранжиран като класическа китайска градина от времето на династията Мин и единственият образец на такава градина, извън Китай. За някогашните обитатели на тези земи – индианците, напомнят многото дървени високи изпъстрени стълбове-тотеми, с които те са ознаменували важните събития от своя обществен живот – поради липса на писменост.
С ферибот стигаме до остров Ванкувър и града Виктория – столица на британска Колумбия. Спокойно, красиво, цветно и зелено място с мек климат, където много възрастни хора избират да прекарат тук своите старини. Внушителна е сградата на парламента, а колоритно вътрешно пристанище е заобиколено от великолепни сгради, градини и туристически атракции.
От тук започва нулевата миля на трансканадската магистрала, дълга около 8000 км по цялото протежение на сухоземната граница със САЩ. Тук са известните градини „Бутчарт“, простиращи се на около 50 акра земя – в миналото занемарена варовикова кариера, а сега е райска цветна градина с тематични паркове и зони. С вътрешен полет, летим до Калгари и неописуемите скалисти планини.
/Следва продължение/
НИНА АНДРЕЕВА