Отговаря Елка СТАНЧЕВА, началник на Регионалния инспекторат на образованието за област Търговище
– Г-жо Станчева, в края сме на една нелека учебна година и вече сме с поглед към следващата. Какви нови моменти да очакваме: ще има ли закрити училища, ще има ли новосъздадени паралелки, на какъв етап е Националната програма за оптимизация на училищната мрежа?
Ако трябва да очертаем с няколко щтрихи новите моменти в предстоящата ни работа, те се вписват в контекста на държавната образователна политика, а именно: дигитализация и развитие на цифровите умения в образованието; привличането и задържането на млади учители в образователната система, намаляване на административната тежест в системата на предучилищното и училищното образование; съвместна работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст и др. Що се отнася до училищната мрежа, трябва да заявя, че в краткосрочен план не се планира на регионално ниво оптимизация чрез закриване на училища. Преди началото на учебната 2017/2018 година бяха преобразувани няколко образователни институции в резултат на новите законови разпоредби. Бившият Ресурсен център беше преобразуван в Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, Помощно училище-интернат „Д-р П. Берон” – Търговище беше преобразувано в Център за специална образователна подкрепа, а ОДК – Търговище се преобразува в Център за подкрепа на личностното развитие – ОДК гр. Търговище. С тези мерки се постигна и разширяване на сферата от дейности с децата и учениците, като например развитие на интересите и способностите, кариерно ориентиране и консултиране; превантивна, корекционна и ресоциализираща работа с деца и ученици; ресурсно подпомагане на деца и ученици със специални образователни потребности и др. В същия период на територията на област Търговище бяха закрити основните училища в селата Буйново, Руец и Обител. Тенденцията на закриване на училища не се толерира от Министерството на образованието и науката. За отбелязване е фактът, че от тази учебна година е преустановено финансовото стимулиране на мерките по закриване на училища по Национална програма „Оптимизация на училищната мрежа”.
-Оставам с впечатление, че във фокуса на вниманието и приоритет през следващите учебни години ще бъде професионалното обучение поради липсата на средни кадри. Какво да очакваме в тази сфера?
-Действително разширяването на дела на професионалното образование е национален приоритет. В условията на икономически растеж и намаляваща безработица пазарът на труда изпитва все по-остра нужда от квалифицирани специалисти. Статистиката показва, че през последните 8 години РУО-Търговище предлага прием с превес на броя на професионалните паралелки по отношение на профилираните, като разликата в полза на професионалното образование е средно с 28%. Това съотношение е значително по-високо от средното за страната. През учебната 2018/2019 година в Област Търговище се планира прием по три нови професии. ПГТЛП град Омуртаг и ПГЕС град Търговище ще откликнат на интереса на младите хора към професията „Фризьор”. Очаква се с професията „Приложен програмист” в ПГТЛП гр. Попово да се даде реална възможност за задържане на младите хора в региона. ПТГ „Цар Симеон Велики” гр. Търговище предлага изучаването на нова професия в същото професионално направление -„Компютърни науки”. Новата специалност „Системно програмиране” отговаря на профила на училището и ще обогати работата в софтуерните направления. Такива специалисти са особено търсени в съвременните условия на широко използване на информационните и комуникационните технологии.
-Как стоят нещата при дуалното обучение по метода учене и работа. В кое училище ще бъде приложена тази система?
-Дуалното обучение е доста разпространена европейска практика. Това е специфичен модел за професионално обучение, който поставя акцент върху практическото усвояване на професия чрез работа. Работата в реална работна среда на 16-годишна възраст е безценен опит. Друго предимство е, че учениците получават възнаграждение, с което ще могат да подпомагат семейния бюджет. В учебния план обучението чрез работа започва в XI клас. През учебната 2018/2019 година е планиран прием в една дуална паралелка с придобиване на III степен на професионална квалификация – „Конструиране, моделиране и технология на облекло от текстил” в ПГТЛП гр. Попово. В град Попово трудовият пазар изпитва дефицит по отношение на подготвени кадри за шивашката промишленост и стартирането на дуална форма на обучение в това направление ще откликне на нуждите на бизнеса и ще даде възможност за професионална реализация на много млади хора.
-На какъв етап е превръщането на ОУ в Макариополско в обединено?
-През месец март 2018 г. по предложение на Кмета на Община Търговище и с решение на Общински съвет – Търговище е стартирана процедура за преобразуване на Основно училище „Христо Ботев” с. Макариополско, община Търговище в обединено училище. Целта е училището да се утвърди като модерна и конкурентоспособна институция за достъпно и целесъобразно обучение и възпитание на ученици с професионална подготовка до X клас. В подкрепа на предложението, ръководството на „Мебел стил” ООД гр. Търговище изрази готовност за подпомагане създаването на условия за качествено професионално образование за учениците от с. Макариополско и прилежащия район. В създадената от фирмата производствена база ще бъде осигурена възможност за практическо обучение на ученици от обединеното училище в реална работна среда.
-Благодаря за това интервю!
Разговор на Деяна ВЪЛЧЕВА