На връх църковния празник „Петдесятница” в търговищкото село Алваново се състоя един двоен празник- заедно с традиционния събор на селото, денят съвпадна и с Празника на охлюва. За да усетим „ на живо” атмосферата на тази наистина любопитна инициатива, посетихме празника и съпреживяхме миговете на едно дълго чакано и добре подготвено тържество.
То се състоя в залите на местното читалище, където, във фоайето бяха подредени няколко изложби: освен богатата кулинарна маса, отрупана с какви ли не вкусотии от охлюви и традиционни тестени изделия от този край, имаше и две маси с експонати, запечатали миналото на селото, с дъх на българско.
Бяха обособени два къта- единият с експонати от изложбата „С дъх на хляб и мед” от скорошния търговищки панаир, които пресъздават елементи от алвановската сватба.
Вторият кът, също бе особено впечатляващ, той доскоро бе разположен в панаирната Алея на занаятите, съхранил атмосферата на алвановския бит от началото на 20-ти век. Тук ще отворим скоба, за да кажем, че на балкона в концертната зала на читалището, също е подредена една постоянна експозиция, която те пренася в миналото с експонати от бита на алвановчани- дрехи, съдове за дома, за полето- всичко, с което са си служили алвановчани в миналото тук грижливо е съхранено и опазено. Наш екскурзовод и сладкодумен разказвач тук бе Веска Николова.
Сега за охлювите-тук битува мнението, че идеята е на група алвановски снахи, които, съобразявайки се с вкуса на своите съпрузи, започнали да приготвят какви ли не вкусотии от тях. Впрочем, част от тези апетитни блюда видяхме и на кулинарната изложба, където всичко беше с конкурсен характер, а ето и отличените: Ганка Симеонова, 69 г. „обра” всички грамоти при тестените изделия, направи впечатление изработеният от нея алвановски мазен хляб, а Недка Владимирова бе най-добрата при ястията с охлюви, отличена за гозбата охлюви с ориз.
Да ти се напълнят очите с кулинарни изделия от интересни по-интересни и от вкусни по-вкусни- това е впечатлението от кулинарната маса, която изобилстваше с питки, баници, сърмички с лозов лист и лапад , обредни хлябове, кешлек-солено жито с масло/ традиционно алвановско ястие/, кошници с охлюви и какво ли още не бяха приготвили сръчните ръце на алвановските жени.
Имаше и два съда с „героите на празника”-охлювите, при които пък се следеше кой е най-голям, кой е най-напорист и бързоходен.
Накрая най-напористият и чевръст охлюв получи името Бързоходко,преминал 1 см. за повече от минута, а най-дългият-2,9 мм беше кръстен Алвановчо. Каква ще бъде тяхната съдба ли-двата охлюва ще бъдат отгледани като домаши любимци от секретаря на Читалището Емилия Маринова. Това е жената, чиито дух, ентусиазъм, любов към всичко българско е в основата на тази интересна дейност в Алваново.
Като стопанка на читалищния дом тя е двигателят, моторът на повечето инициативи в живота на селото. Много й помагат и Светла Стаменова, председател на читалището и Мария Радева, зам.-председател.
За доброто празнично настроение бяха се погрижили от МТА „Шарено герданче” и Никола Желев от Школата за естрадно пеене „Ню войсис”.
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА