Едно от основните събития, случили се в Европейската нощ на музеите в град Търговище, бе гостуването на Музея на открито „Приказка за България”.
До късно през нощта много деца, а и техните родители имаха възможността да се запознаят с оръжието на българския воин през вековете, да научат тънкостите и опитат уменията си в стрелбата с лък, пистолет, пушка, фехтовка. Да облекат стари български носии от Средните векове и Възраждането, да научат как се мели жито с хромел и да се потопят, макар и за малко в старото българско кафене. Всичко това стана възможно благодарение на Регионален исторически музей-Търговище и ръководителя на Проекта „Приказка за България”- Цветелин Радулов. Ентусиазиран офицер от резерва от гр. Русе и ръководител на Националния проект за военно-патриотично възпитание на младежта. Човек, отдал се на идеята, с която вече шест години обикаля градове и села в цяла България и неспира да разказва на млади и стари тази вечна приказка. Приказката за България.
Кога започна приказката за България?
Тя е една спонтанна идея, която се роди от разкошната книга на Румен Манов „Приказка за България”. Това е един събирателен образ на някои забравени, друг път полузабравени, отхвърлени и преиначавани приказки за България, които изградиха една приказка, в която живеем днеска. До днешна дата имаме като история над 6 години музейна работа, но аз обичам да казвам-просветителска. Работим с деца, младежи, възрастни, като се опитваме да им разкажем това, което знаем, което сме запомнили и да покажем това, което сме събрали.
Коя приказка разказвате днес в Търговище?
Тя разказва нашата история, като един събирателен образ. Интернет поколението мисли, че всичко започва и свършва с него. Не може да не знаеш корените си, а да мислиш, че вървиш към върха. Ние почваме да разказваме задължително от Първо българско царство, минаваме през любимия ни Калоян. От него има запазен един малък надпис, който гласи: „Българино, когато погледнеш преславните ни градове, спомни си колко народи са пленявали чужди императори на бойното поле”. След това продължаваме с Възраждането, борбите за национално освобождение, Руско-турската война, Сръбско-българската и Първата световна войни. Това е един най-грубо казано основен събирателен образ на нашата история в изключително скромен и синтезиран вариант, който служи единствено и само за провокация. Да провокира интереса на хората, които са дошли, да разберат, че това са неща реални, да ги пипнат, да ги вземат в ръка. Оттам нататък всеки прави своя избор – дали ще се запали и ще започне да изучава нашата история или пък, ако това не стане, да знае, че е част от нещо. Това е най-грубо казано идеята на този общ модел на музей, който ние с годините изработихме като наш патент.
Не се ли умори да я разказваш тая приказка?
Не, не и не…Няма да се уморя.И най-хубавото е, че всеки път, във всеки един град, който посещаваме, хората, с които работим са различни. И има все повече люде, които искат да я разказват и това за мен е едно огромно удовлетворение. Така че никога няма да се уморя да я разказвам, макар че я знам наизуст, но това е цел, която си струва усилията.
И кога ще завърши тая приказка?
Дано да има кой да я продължи. Никой не е вечен, но нашата идея е никога да не спират да се разказват приказките за България, без да има значение кой е разказвачът.
ЙОРДАН МИНЧЕВ