Разговаряме с туристическия бос
доц. д-р инж. РУМЕН ДРАГАНОВ
В рамките на панаирната седмица гост на бизнесмена Тодор Янакиев беше доц.д-р инж. Румен ДРАГАНОВ, директор на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма с учебен музей към УниБИТ. Непосредствено след срещата му с градоначалника д-р Дарин Димитров, г-н Драганов беше любезен да даде интервю за в.”Знаме”.
-Доц. Драганов, моля споделете главното от срещата Ви с д-р Димитров.
-Говорихме, че Търговище трябва да продължи да се развива като дестинация за съвременен туризъм, а в основата естествено е древната крепост „Мисионис”-това е една уникална територия със световно значение. Д-р Димитров е изключително положително настроен към тази цел, той и неговият екип продължават да инициират конкретни дела в тази насока.
-Какво е Вашето виждане за превръщането на античния град „Мисионис” в” локомотив” на туризма, както се изразихте току-що ? Какви трябва да бъдат конкретните стъпки за осъвременяването на туризма в Търговищко?
– Като стратегия, смятам че нещата при Вас вече започват да се случват. Известно е, че № 1 в сферата на туризма е транспортът, разбрахме, че вече е задвижена организацията на летище „Търговище” като логистична база, която би трябвало да се превърне в международно чартърно летище за нуждите на туризма и икономиката. Знае се, че летището е с функции на магистрала, а транспортът е от изключително важно значение за туризма. В разговора с градоначалника стана ясно и за ползотворните контакти с делегациите от Португалия и Румъния, че предстои младежки двустранен обмен с побратимените градове Санта Мария да Фейра и румънския Търговище. Много ще се разчита и на връзките с Китай за реализацията на важни инфраструктурни проекти. Очевидно, Община Търговище е отворена към света, предстоят огромен брой инициативи с положителен знак в различни сфери от живота, включително и в тази на туризма…
-Доц. Драганов, като безспорен авторитет в средите на българския туризъм, посочете някои нови идеи- ако примерно, Вие сте един от стопаните на „Мисионис”, с какво бихте се захванал?
-Веднага, още догодина, бих инициирал поне две международни срещи-първата, за опазване на историческото наследство и неговото социализиране , под егидата на ЮНЕСКО. А втората, под егидата на Европейския съюз, би трябвало да даде отговор на друг значим въпрос-какво трябва да бъде отношението ни към такива туристически обекти като „Мисионис”. Това ще бъдат срещи с широк медиен резонанс, към които, убеден съм, ще проявят интерес и от екипа на географското списание „National Geographic”, за да отразят всичко, ставащо не само с откритието на българските чудеса- „Мисионис”, но и в Археологическата експозиция, и в Историческия Ви музей-тук има какво да се види и то трябва да се види от много очи по света…
-За да стане част от световните туристически атракции, каква е инвестицията, нужна за „Мисионис”?
-Около 20 млн.лева са нужни, за да се превърне този туристически обект в съвременна дестинация, защото той е от ранга на тайнствения свещен град Перперикон и на стария град с хилядолетна история в Несебър. На „Мисионис” би трябвало да се гледа като на един перспективен, с проекции в бъдещето туристически обект, като място за създаване на нови работни места и подобряване на местната икономика.
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА, СИМОНА АЛЕКСИЕВА