Разговор с Росица КУЦАРОВА – директор на РБ “П. Стъпов”
Целият 40-годишен професионален стаж на Росица КУЦАРОВА е свързан с търговищката библиотека, а последните 21 г. тя е и неин директор.
Член е на Българската библиотечна информационна асоциация /ББИА/, носител е на високото отличие ЗЛАТЕН ВЕК-печат на цар Симеон Велики за принос в развитието на българската култура. За 4-ти път, тези дни тя получи персонална покана за президентския прием по повод 24 май-Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Заварваме я в работния й кабинет, пред поредния проект, който трябва да реализират с екипа си. Питаме я- как, според нея, могат да се вкарат в библиотеката днешните все по-технологични поколения, как тя да стане за тях третото място, след дома и училището?
-Убедена съм, че това може да стане най-вече чрез новите технологии- те са онзи магнит, който привлича младите в този общностен център на знанието библиотеката-мястото, където малки и големи учат, общуват, творят…Затова и усилията ни чрез всички нови проекти са насочени най-вече в тази посока- библиотеката да става все по-привлекателен център за подрастващите, оборудван с нови технологии, със занимателни игри.
-Ако трябва да разкажете на един малък човек, примерно на Вашата внучка, какво представлява библиотеката, какво бихте казали?
-Първо , уточнявам, че думата” баба” е титла/ смее се, с присъщото й чувство за хумор/.Бих отговорила, че тук, в нашата библиотека децата могат да идват, за да се срещнат с любимите си детски книги , да се забавляват в различните творчески работилници, да рисуват, да пишат, да работят на компютър…Моята 5-годишна внучка също много обича да посещава библиотеката, защото харесва в детския отдел да се забавлява на таблет, да гледа кино с 3D очила, интересува се от животинския свят в Австралия ,например и от още куп други занимания…Децата са изключително любознателни и тук, при нас им предоставяме възможност и шанс да обогатят своя светоглед преди още да са се запалили по четенето.
-Един от акцентите по време на панаирните дни бе обявената Национална библиотечна седмица, която този път е на тема:”Достойно бъдеще за нашите библиотеки”/14-18 май/. Постигна ли тя заряда от послания, които чрез нея отправихте към нашите любознателни съграждани?
-В рамките на този културен форум бяха включени редица съдържателни инициативи: авторска изложба „Колажи” на арх.Стилиян Николов, изложба-базар и уъркшоп на алеята на занаятите-техника Ебру подготви Павел Иванов, ученици от Първо СУ се включиха с инициативата „Окупирай библиотеката”, състоя се и една интересна среща-разговор с авторите на местната продукция от художествени произведения за 2017 г., връчени бяха и грамотите за „Най-добър читател”. Да не пропусна и гостуването на издателство „Театър Пан”, към което също бе проявен подчертан интерес. Изобщо, цяла палитра от прояви, с която по достойнство бе ознаменувана националната инициатива. Да, смятам, че постигна целта си.
-Всяко лято търговищката библиотека реализира проекта „Ваканция в библиотеката”, в който с готовност се включват десетки деца от града и страната. Тази година как стоят нещата?
-Проектът продължава и това лято. При нас и на ларгото пред библиотеката идват десетки малки граждани, и всеки според интересите си се включва в разнообразните форми: едни играят на компютри, други четат енциклопедии, изработват картички, трети четат- деца на деца или библиотекари на деца, организираме лятна читалня на открито, игротека, четене сред природата и още куп инициативи, на които още отсега каним децата и младите хора с интерес към книгата, към знанието, да заповядат, библиотека „Петър Стъпов” винаги за Вас е с отворени врати!
-И накрая да Ви попитам – ще я бъде ли духовността в България?
-Когато министърът на културата Боил Банов ми връчваше почетния знак „Златен век”, на церемонията, освен обичайните благодарности, аз казах и още това, че щом Министерството на културата отново започва да връчва това отличие на библиотекар, значи, ДУХОВНОСТТА В БЪЛГАРИЯ ЩЕ Я БЪДЕ!
Разговаря
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА