„Кърпикожух”. Това е заглавието на стихосбирката на Чанко Райчев, която беше издадена в края на миналата година.
На пръв поглед озадачаващо заглавие за една стихосбирка. Въпреки че това е название на цвете, препраща към делника с неговия прагматизъм, та дори и с проблемите на Живота. И действително, тук Той – Животът, е обект на интерпретации и размисли, които изненадват с находчиво открити, в своя поетичен вариант, и синтезирано изречени истини.
Кърпикожух е есенно цвете. В стиховете от едноименната поема, включена в стихосбирката, минзухарът ту е стрък в ръцете на влюбени, ту „китка лилава, но жива,” ту „ синя радост”. Но дълбокият смисъл, вложен в понятието „есенно цвете”, е успял да постигне силното внушение за баланса на чувствата в човешкия живот и енергиите в природата. Художествено постижение за автора е добре изразеното му умение да поведе читателя с приятелски подадена ръка през годините, и да го подтикне сам да потърси в своя живот пролетта, макар и „отцъфтяла”, лятото с неговите „черни дни и бели нощи”, през които шеметно летят „надеждите експреси”, есента със „синята радост” от цветовете на кърпикожуха.
Поемата поставя „вихрушка от въпроси ” като „Грях ли е старостта?”, „Кой в сърцето е видял?”, „Радост ли?…Къде си младост?” Чанко Райчев умее в кратък лаконичен стих да каже конкретни истини за живота. Когато говори за пролетта на своя живот той пише „Имаше ли цветове?/В нас ръмжаха светове/поривите ни стооки/стреляха от сто посоки.” И разбираме, че многото желания, силните амбиции, са отнели радостта му от светлите чувства на младостта. Затова встрани от живота, като абстрактно присъствие остават „момичетата с бели блузи и барети”.
Поемата „Кърпикожух” поставя и проблема за собствената ни значимост в живота на любимия човек, и тук оживява сакралното за всяка душа желание да получи неговото признание. Защото успехът има стойност, придобива жизнено важно значение, когато любимият човек го оцени:”Най-щастлива е победата/влюбени очи щом гледат я.”
Пътеката, по която ни води авторът на поемата „Кърпикохух”, е каменливо-пясъчна. Не ни напуска чувството, че стъпваме по неравен терен, че можем и да се препънем, но въпреки това сме привлечени от жизнерадостното усещане на жадното за живот, будно човешко съзнание; завладяват ни чувствата на сърцето, което се вълнува от синевата на едно цвете и очите на „тънкоснага” жена. Макар и не така пряко назовано, колкото близо, толкова и далечно е усещането за енигматичното присъствие на Зимата в човешкия живот. Въпреки това поемата завършва оптимистично, със светло, радостно чувство и очакването за предстоящо циганско лято.
Поемата „Кърпикожух” е весело намигване на живота. Тя ще прозвучи в изпълнение на актьора Петър Петров на 3 май от 17.30ч. в залата за кафе-театър на читалището. Тогава е втората от двете Майски литературни вечери, които организира ОНЧ „Напредъкк”. В нея ще вземат участие и други автори от Търговище.
Радка Иванова