Новата книга на търговищкия писател Чанко Райчев /псевдоним на Янко Атанасов/ е с атрактивно заглавие – „Световен роман”! Това може да изненада читателя от пръв поглед, но когато навлезе в неговите страници, до значителна степен си изяснява атракцията.
Романът има занимателен сюжет. Той върви по няколко сюжетни линии. Неговото начало започва от пропадането на Международната космическа станция. Екипът й от двамата космонавти Григорий Ветренко /полковник, командир/ и американският Майкъл Колер, след като са изпълнили заданието, попадат в Океана и от там в дълбокия Сибир. Откъснати са напълно от света. Връзките с цивилизования свят са прекъснати. Романът ни отвежда същевременно и във високите етажи на властта в Русия и САЩ. Разпаднати са всякакви съобщителни връзки от космически характер. Срещите с президенти, академици, инженери разкриват тревогата им и те търсят начин да възстановят тези връзки. Въображението и фантастиката на автора ни отвеждат в много страни и области в света – в Русия, САЩ, в Северна Африка, Мароко, Гиблартар, в Сибир, Чукотка, Аляска. С подробности са описани специфични особености, порядки, навици, традиции, начин на живеене.
Авторът е умел и зрял разказвач. Той ни откроява богата галерия от образи, които предизвикват и провокират читателския интерес. Един от главните герои – Ветренко, заедно с американския си колега Майкъл, задълго остават в дълбокия Сибир. Те са откъснати от всякакви връзки, но за тях особени грижи полагат местните ескимоси. Осигуряват им жилище, храна, контакти. При боледуване търсят помощта на шамана, който се оказва като доктор и божество. Шаманът диктува изцяло живота в ескимоското селище. Космонавтите търсят начин за спасение, но това се оказва невъзможно. Шаманът е определил това да стане след седем години. Ужас. Космонавтите умуват как да се спасят. Ветренко прави опит да избяга от ескимосите, като се качва на голям леден блок в Океана, но ледът се пропуква и той се заклещва в ледения къс и едва го спасяват със счупени ребра. Дълго шаманът го лекува. Американският му другар след известно време намира други пътища за бягство, но каква е неговата съдба, остава да се гадае.
Има и други забележителни образи в други краища на света. Интерес буди образът на българина Харун ал Бюлгари, който се натуралзира в Мароко и помага това да се случи с норвежеца Олафсен, който става Омар Олур.
В романа е налице хубава белетристика. Авторът умело води разказа до последната точка, когато космонавтът Григорий Ветренко се завръща в звездното градче край Москва. Посреща го неговият пораснал 10-годишен син и съпругата му Лариса. Това е един много вълнуващ момент и читателят трудно се въздържа от вълнение. При прочита непременно си задаваме въпроса: Защо така е озаглавена тази голяма прозаична творба – „Световен роман”. На този въпрос не може да се отговори еднозначно, но трябва да се изтъкне поне това, че авторът разхожда читателя из целия свят. Героите са от различни народности и етноси. Реалното и фантастиката умело съжителстват и разкриват много космически и житейски загадки. Учудващо писателят предлага богата информация за света и за новите реалности в него, като се започне от Океана и се стигне до космическото пространство. В това е и голямата цена на романа, който се равнява с най-добрата практика в съвременната художествена литература.
Иван Стойчев