По повод Дигиталната европейска седмица Регионална библиотека „Петър Стъпов” – Търговище организира лекционна среща с представители от ОД на МВР и седмокласници от Второ СУ „Проф. Никола Маринов”. Станчо Ганчев, началник група в сектор „Противодействие на икономическата престъпност”, засили вниманието на младежите към темата за кибер тормоза и кибер хулиганството.
Инспекторът представи едни от най-честите случаи, при които виртуалното пространство и социалните мрежи крият опасности, сред които е разпространяването на лични данни и снимки, използването на еднакви и ненадеждни пароли, добавянето на интернет приятелства с напълно непознати хора в реалността и др.
Някои от учениците споделиха, че са имали подобни случки, в които са се справили, а колкото повече се говори и акцентира върху тези проблеми, толкова по-внимателни и предпазливи биха били интернет потребителите, особено в лицето на децата.
Ст. инсп. Ганчев каза още по време на срещата, че младежите винаги могат да се обърнат към горещия телефон и сайта на ГДБОП, ако попаднат в ситуация на кибер тормоз, кибер хулиганство или съмнения за това, за да бъдат разрешени и овладени възникналите проблеми. Той апелира към децата да споделят повече с родителите си на тези теми, за нещата, които ги вълнуват в интернет пространството, за хората, с които общуват в социалните мрежи и за всичко, което им прави нетрадиционно впечатление.
Веднага след срещата с учениците, журналистът и кореспондент на в.”Труд” за Търговище Антоанета Марчева, говори пред екипа на библиотеката за друга актуална тема – формирането на критично мислене при използването на електронни медии.
С конкретни примери за фалшиви и преекспонирани новини в ежедневието, тя предизвика интереса и активността на служителите от РБ. Един от съветите, които им даде бе да се доверяват на големите новинарски агенции, доказали истинността си през годините. А кампанията по провеждането на Дигиталната европейска седмица има за цел да повиши цифровата грамотност и използването на тези технологии.
Симона Алексиева