Изготвят се графици за приключване регистрацията на домашни кучета

До 15.04.2018 г. всички кметове и наместници на населени места в община Търговище трябва да изготвят график за регистрация на домашните кучета. Според Закона за ветеринарно-медицинската дейност регистрацията се извършва след поставяне на чип и ваксина на кучетата, издаването на паспорт и декларирането им в Община Търговище.

Със заповед на кмета д-р Дарин Димитров се напомня на кметовете и наместниците, че са отговорни за изпълнение на Програмата за овладяване популацията на изоставените домашни любимци и дворни пазачи, както и за прилагането на мерките за узаконяване на четириногите, които се отглеждат в домакинствата.

Поредният етап от местната кампания за изпълнение на закона трябва да приключи до края на май тази година. В тази връзка в населените места отново трябва да се извърши разясняване на законовите задължения на собствениците на кучета. За да се улеснят жителите на населените места, кметовете трябва да осигурят ветеринарни лекари, които в определен ден да поставят чипове на кучетата в съответното населено място и да оформят документите им. Стопаните трябва да предоставят животните в уречения ден и час, за да се изпълнят изискванията на закона. Информацията за предстоящата кампания и задълженията на собствениците трябва да бъде поставена на видно място, за да се напомни отново за изискванията на закона.

Закон за ветеринарномедицинските дейности:

„Чл. 174. (1) Собствениците на кучета, навършили 6-седмична възраст, ги представят на ветеринарен лекар, който упражнява ветеринарномедицинска практика, за издаване на паспорт по образец, ваксинация и обезпаразитяване.

(2) (Изм. – ДВ, бр. 14 от 2016 г., в сила от 19.02.2016 г.) При навършване на 4-месечна възраст или в 7-дневен срок от придобиване на куче над тази възраст собственикът регистрира кучето при ветеринарен лекар.

(3) (Изм. – ДВ, бр. 14 от 2016 г., в сила от 19.02.2016 г.) При регистрация на кучето ветеринарният лекар поставя микрочип, отговарящ на стандарт ISO 11784 и въвежда данните в Интегрираната информационна система на БАБХ.

(4) Ветеринарният лекар изпраща ежемесечно данните от ветеринарномедицинския паспорт на всяко регистрирано куче в ОДБХ и в съответната община.

(5) (Изм. – ДВ, бр. 14 от 2016 г., в сила от 19.02.2016 г.) Собствениците на кучета заплащат стойността на ветеринарномедицинския паспорт и на манипулацията поставяне на микрочипа”.

        „Чл. 429. (1) (Изм. – ДВ, бр. 92 от 2011 г. Собственик на куче, който наруши изискване  по чл. 174, се наказва с глоба в размер 200 лв.”

          Припомняме, че по време на преброяването миналата година, в селата бяха установени над 4 000 домашни кучета. От тях са регистрирани по-малко от половината. Кампанията продължава в града. Отнася се и за живущите в зоните за земеделски труд и отдих, където също безконтролно се отглеждат кучета, които не са чипирани и регистрирани. 

          След 01.06.2018 г. ще започнат проверки по населени места за нередовни собственици на кучета, които не са спазили закона. При всяко констатирано нарушение ще се съставя акт за установяване на административно нарушение. Собственик на куче, който наруши изискванията на закона, ще се наказва с глоба в размер 200 лв., а когато нарушението е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, ще  се налага имуществена санкция от 200 до 400 лв.

Всички посочени мерки са съобразно законодателството и целят намаляване случаите на изоставяне на кучета.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *