Специален гост на Регионална библиотека „Петър Стъпов” – Търговище бе Нидал Алгафари – писател, журналист, режисьор, творец в различни амплоа.
Той представи пред търговищката публика четирите си книги – „Боже, защо Господ лъже?”, „Аллах, милост нямаш ли?”, „Любиш ли ти Бог си!” и „Орисани да избираме”.По време на срещата-разговор Нидал Алгафари разказа на гостите как е започнал да пише първата книга от четирилогията, какво го е мотивирало за останалите в поредицата, как по един съвременен начин можем да се докоснем до миналото, традициите, обичаите, личностите от историята ни и онази най-висша ценност, от която всичко започва – любовта. Близо два часа търговищенци слушаха с интерес историите, които авторът сподели във фоайето на РБ „Петър Стъпов”, след което раздаде автографи и се снима с почитателите на литературното му творчество. А ето какво сподели за читателите на „Знаме”:
-В книгите си разказвате различни истории за любовта, какво е всъщност тя за Вас? Като че ли все повече в забързаното, натоварено и напрегнато ежедневие любовта е дефицит, тя не ни достига във взаимоотношенията на всяко ниво и във всички сфери на живота…
-Любовта за мен има много измерения, но ако трябва всички да ги събера в едно ще кажа: любовта е Бог и Бог е любов. Мисля, че тази божествена частица, която всеки един от нас носи в себе си, в основата си е любов. Да, наистина има липса на любов, на разбиране, на това да приемеш, че истината на другия човек е като твоята, само че от различна гледна точка. Убеден съм, че истината е многолика и не е една единствена. Всеки има своя философия за живота, своя истина и тя за него е най-красива, а това трябва да уважаваме помежду си.
-Не изгубваме ли това уважение в опитите си да променим хората около нас и да не ги приемаме такива, каквито са с техните слабости и силни страни – било то на работа, в семейството, с приятелите, с партньора?
-Да, така е! Аз мисля, че човек има право да извайва децата си, когато са още съвсем малки, но от там нататък никой няма това право. Бих дал следния пример: ако харесвам дадено момиче, аз го харесвам, защото тя е точно такава, тя е толкова красива, тя така се облича, тя така се държи, тя такова отношение има към мен и към околните и т.н. Ако аз започна да я променям по мой образ и подобие, това е престъпление спрямо самата нея и спрямо мен, защото променена – аз ще спра да я харесвам. Това се отнася за всички – колеги, близки, приятели…
-А как да подходят читателите към книгите Ви? Би ли проявило младото поколение интерес към тях?
-Иска ми се да подходят с любов. Опитал съм се да разкажа историите, свързани с любовта, с теологията, с нравите, с обичаите на нашите баби и дядовци, задавайки въпроси от сегашно време, но пречупени през призмата на традициите. А основното, което ни е запазило през годините е това, че са правили всичко с добрина. Относно младото поколение, аз мисля, че те са много по-изобретателни от нас, по-прагматични, по-бързо намират всичко, от което имат нужда. По тази причина те не харесват скучно поднесените им неща, включително фолклора, етнографията и т.н. Затова мисля, че в книгите съм разказал по един увлекателен начин историите, традициите и обичаите, така че да предизвикам и тяхното любопитство.
-Вашето пожелание към читателите ни?
-Пожелавам им да се гордеят все повече с мъдростта на нашите предци, да открият божественото в себе си и когато го направят – да му се доверят. От сърце им пожелавам още да са любени и да любят, сами да си избират орисията, а не тя да избира тях!
Интервю на Симона Алексиева