Интервю с гл. архитект на Община Търговище арх. Дарина Димитрова
– Архитект Димитрова, Наредбата за реда и условията за поставяне на преместваеми обекти и съоръжения на територията на община Търговище беше приета преди близо година и половина, но все още не е добре позната сред гражданите и това създава проблеми за спазване на реда. Нека изясним какви обекти засяга тя?
- Според Закона за устройство на територията, всяка Община трябва да има Наредби за преместваемите обекти и съоръжения, както и рекламно-информационните елементи. Според закона, тя касае следните групи обекти: с търговска и обслужваща дейност – павилиони, маси; кабини, фризери, маси за хранене и питейна консумация пред заведения, сергии, открити пазари.
Включени са още елементи на градското и парково обзавеждане, включително слънцезащитни устройства, стелажи за цветя и ред други, подробно посочени в тестовете. Издаването на разрешение за поставяне става по реда, установен в Наредбата. За държавни и общински имоти то става и въз основа на схема, одобрена от главния архитект на Общината.
С новата наредба, която влезе в сила през май 2016 г., беше актуализирана предходната, която е приета още през 2004 г. Бяха дадени 6 месеца гратисен период, в който обектите в първа зона, трябва да се приведат в съответствие с Наредбата. За останалите беше предвиден срок от 3 месеца от влизането й в сила. Имаше достатъчно време всички заинтересовани да се запознаят и съобразят с новите текстове, но и до днес продължават опитите те да се заобикалят и пренебрегват.
-Какви са целите на Наредбата, освен синхронизиране с действащото законодателство?
Водещо е спазването на закона, но ние целим и постигане на естетичен вид, съобразяване на параметрите, дизайна на всички елементи, за да се вписват в цялостния облик на градската среда. Това е особено важно за първа зона, която обхваща центъра и бул. „Сюрен”, в района пред болницата. С тази Наредба всички схеми за разполагане и проекти за обекти и съоръжения, които са в първа зона, се разглеждат от Общинския експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ). Разрешението за поставянето им се издава от главния архитект след положително решение от ОЕСУТ. В Съвета участват председателите на Камарата на архитектите и Съюза на архитектите на местно ниво, както и много други експерти.
В процес на подготовка сме на схема за райониране и зониране на местата в центъра, където принципно ще се разрешава поставянето на такива обекти. Тази нова цялостна схема ще бъде внесена за разглеждане и одобрение в Общинския съвет.
-Какви са стъпките, които трябва да се спазят, когато гражданин или търговец иска да постави на определено място преместваем обект или съоръжение?
Съгласувателният режим се отнася както за обекти и съоръжения в общински и държавни имоти, също и за такива в частни терени, включително дворове на къщи. Както се получава разрешение за строеж в частните имоти, така е и за преместваемите обекти. Разликата е, че те могат да бъдат за определени дейности и допускането и разрешаването им е с по-лек режим и по-кратки срокове. В такива имоти разрешението за поставяне е с максимален срок 10 години.
Редът и документите са описани подробно в Наредбата. За повечето обекти се изисква схема за разполагане, изготвена от технически правоспособно лице. Това е ситуационен план, обхващащ елементите, които се включват – маси, чадъри и др., с нанесени размери, площи и отстояния до съседни обекти и съоръжения. Изключително много държим при разполагане на такива обекти да се осигури нужния подход за свободно преминаване на пешеходците
За преместваемите обекти, като павилиони, се изисква и цялостен проект, тъй като имат ел. захранване, фасади, височини и други, които трябва да се съобразят и съгласуват.
-Хващам се за думите Ви и ще припомня, че граждани недоволстваха от блокирането на пешеходни или паркови зони от масите на заведения. Имаше напрежение и около възпоменателна плоча на булевард, урежда ли тази Наредба и тези проблеми?
Повече от година полагаме усилия да въведем някакъв ред. В центъра са основно две-три заведения, които, за съжаление, не приеха решенията на Общ. експертен съвет по устройство на територията, въпреки че те са окончателни и необжалваеми. Те продължават да разполагат маси, подиуми и ограждащи елементи по начина, по който са свикнали години наред. Бяхме принудени да сформираме специални екипи, които да правят проверки. По инициатива на ръководството на Община Търговище обектите в първа зона бяха предупредени предварително, още преди влизането на Наредбата в сила. И до днес собствениците на тези заведения твърдят, че не са информирани и не знаят за нея. Това налага да разширим разяснителната кампания и да разпространим Наредбата и чрез вестник „Знаме”.
Факт е, че дадохме сериозен гратисен период на обектите да бъдат приведени в съответствие с Наредбата. След серия предупреждения започна и издаването на актове. Трябва да сме постоянни и настоятелни, да не се отказваме от идеята да има ред, да е удобно и функционално за всички.
В сегашната Наредба вече има и специален раздел за разрешаване поставянето на монументални декоративни елементи и възпоменателни знаци. Общинският съвет взема решение за поставяне, преместване, демонтаж на такива паметници. Подробно е разписан и редът, по който се правят исканията, за да няма повече обществено напрежение.
-Наредбата предвижда сериозни санкции и премахване на обектите, поставени в нарушение на определения ред, какви са последиците за нарушителите?
Премахването на незаконно поставени преместваеми обекти е по определен ред, но за съжаление, процедурите са бавни и изискат време. Обикновено се цели протакане чрез обжалване на актовете и наказателните постановления. Лошото е, че в това време търговците продължават да ползват съоръженията и не плащат съответните такси на общината. Това води и до финансови загуби за Общината. Някои търговци демонстрират пренебрежение към институцията, към решенията й, към гражданите. Ние искаме да има ред и достъпна среда. Да бъдат удовлетворени също желанията и интересите на собствениците на заведения, но по законовия ред. Както казах, важно е да се осигури свободен достъп и за преминаване на пешеходците, за да функционират нормално зоните на града.
Ще вмъкна тук, че имаме принципно решение на ОЕСУТ да не се поставят ограждащи елементи и подови конструкции в първа зона, които възпрепятстват движението и променят визията, но определени заведения продължават да не го спазват. Новост в Наредбата е, че санкциите вече са за физически и юридически лица. Преди нямаше за втората група и фирмите не подлежаха на практика на санкциониране. За физическите лица те са от 300 до 1000 лв., а за юридическите от 1000 до 5000 лв. Това се отнася и за заведенията, които разполагат масите си извън определените места, или без да имат разрешение. Пак казвам – предупреждавахме многократно, вече ще налагаме санкции в интерес на реда и удобството на всички граждани в община Търговище.