Към призива се присъедини и „Асоциация НАЯ”
Да се ратифицира незабавно Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба срещу насилието срещу жените и домашното насилие, по-популярна като Истанбулската конвенция. Това поискаха неправителствени организации от цялата страна, обединени в Алианс за защита от насилие, основано на пола. Към призива за спешно приемане на законодателни промени за най-строго преследване и наказване на извършителите на насилие се присъединява и Сдружение “Асоциация НАЯ” Търговище, като член на Алианса и организация, която от 11 години работи в подкрепа на пострадали от домашно насилие, които в над 90 % от случаите на жени и деца.
Повод за острата реакция на гражданския сектор стана жестокото убийство на 18 август в София на жена от нейния съпруг. “Това е буквално предизвестена публична екзекуция на жената и е крещящ израз на бездействието на държавата. Тази екзекуция е извършена със знанието на държавните органи, които са били сезирани многократно от виковете на жената за помощ. Въпреки всички оплаквания и индикации за голямата опасност, която личността на извършителя представлява, държавните органи не са съобразили този риск и той не е бил задържан. Нещо повече, ужасното престъпление е извършено с огнестрелно оръжие, до което извършителят е имал безпрепятствено достъп.”, се казва в позицията на Алианса за защита от насилие, основано на пола.
От там отчетоха, че през периода 2014- 2016 г. в градовете, в които действат организации, членове на Алианса, са убити повече от 40 жени, като в над 90% от случаите този, който е посегнал на живота им е близък човек, най-често интимен партньор. Трагичните инциденти почти винаги е бил предшестван от множество сигнали за ескалиращо насилие, които не са били взети предвид от институциите – полиция, социални служби, прокуратура, съд.
Заради тази черна статистика от обединението настояват за моментално задържане на насилниците, които нарушават постановените съдебни мерки и за задължителното им насочване към специализирани програми. В Търговище Програма за работа с извършители на домашно насилие съществува от 2014 година, като в момента тя се финансира от фонд “Социална закрила” на Министерство на труда и социалната политика.
За три години психолозите и социалните работници на “Асоциация НАЯ” са работили с 11 извършители на домашно насилие от община Търговище, за които Съдът е постановил, да посещават специализирана Програма. Само от началото на месец август към тази Програма са насочени още четирима мъже.
“В тази Програма работим с мъже, които упражняват насилие спрямо своите партньорки, върху децата си, както и върху по-възрастни свои роднини. Тя има за цел да осигури безопасността на жертвите, а извършителят на домашно насилие да бъде ограничен и принуден да носи отговорност за поведението си. В рамките на консултациите се работи върху агресивното поведение, отричането, оправданията, обвиненията, за да се намали риска от последващи насилствени деяния.”, обясниха консултантите от “Асоциация НАЯ”.
Нина НИКОЛОВА