От 26 до 28 май в курорта Албена се състоя 16-та традиционна национална среща – семинар на Фондация МОСТ – медии, общество, семейство, традиции.
Темата на срещата тази година беше „Живот за здравеопазването – как? Стилът на диалога или традицията – орел, рак и щука”. Форумът бе открит с обръщение от името на Президента на Република България ген.РуменРадев, под чиито патронаж бе срещата. Целта на гражданско образование МОСТ е чрез тези ежегодни национални срещи да хвърли мост между постиженията в медицината и проблемите в здравеопазването ни към обществото, чрез посредничеството на медиите.
Поканените 20 лектори – видни специалисти от национално ниво – всеки в своята област, трябваше в рамките на 10 минути да изложат най-новите си постижения и проблеми, както и как виждат решение за тях. Най-атрактивен и търсен от журналистите за интервюта беше проф. Тодор Кантарджиев – директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания, по политиката на ваксинациите. „Падне ли доверието във ваксините – чакайте епидемия”, това беше тезата му. Той сподели предимно за организационни неуредици като отчитане на не ваксинирани деца за ваксинирани, липса на контрол при ваксинациите, харчене на огромни средства – милиони за ваксини, които после подаряваме на братски страни, за загубата на традициите в производството и експорта на ваксините от България.
Много интересно и критично по отношение на политиките в нашето здравеопазване бе и изложението на проф. Иво Кременски – за неизползваните възможности в областта на геномиката, за разпилените огромни държавни средства в лаборатории, които работят сами за себе си при пълна дезинформация, дезинтеграция и децентрализация. За нуждата от изграждане на единен национален експертен консултативен център по геномика по световни стандарти, с водещи генетици, контрол и достъп до електронна информация.
Безспорно, с най-голям интерес слушах нашия съгражданин офталмолога д-р Димитър Тасков, който говори за новите технологии в очната хирургия. Той направи една историческа ретроспекция на оперативните методи при отстраняване на т.н. „перде” на очите – катаракта. Започна от най-първите опити до последните лазерни технологии с фемптосекунден лазер – изключително прецизен метод. Сподели и за друга новост – чрез инжектиране на новоразрешен стент се осигурява проходимост на очната течност и се намалява вътреочното налягане при хора с глаукома – проблем при много хора. Приключи с проблема, че новите технологии си имат цена, а трябва да са достъпни за всеки. Пред мен д-р Таков сподели, че за пръв път присъства на този тип срещи, но е респектиран от организацията и нивото. Той бе и един от спонсорите, с чиято помощ се организира срещата. Най-интересна беше дискусията накрая, когато от трибуната на въпросите от залата трябваше да отговарят д-р Нигяр Джафер – зам.-председател на Народното събрание, депутатите Антон Кутев и д-р Михайлов. За моя огромна радост, най-оживената дискусия бе по лекарствената политика или по-скоро за липсата на такава. Като фармацевт се убедих, че за сега по този въпрос липсва диалог, а се действа по метода – орел, рак и щука. Страстите се нагорещиха, но бяха успокоени от присъствието на Татяна Лолова, която успя по свой начин да разсмее залата вземайки страна по въпроса.
И тук е времето да кажа, че тази среща можа да се случи единствено и само благодарение на една дребна на ръст, но жива, енергична, неумолима и непримирима жена – основател и ръководител на Фондация МОСТ – дългогодишната журналистка Юлия Пискулийска. Поклон! Поклон пред усилията и работата й. А иначе диалогът трябва да продължи и това трябва да е единственият начин за решаването на проблемите в здравеопазването.
А спонсори на проявата бяха:ГлаксоСмитКлайн, Байер, Санофи, ТП Евофарма, Мерк България, LKB, Елта – 90, Банка ДСК, СБАЛОБ Зора, Oчни болници д-р Тасков, МЦО Андреев и Ко, БФС, Роза Импекс.
Нина Андреева