ИВАНКА БОТЕВА
Да замълчим. Поне на този ден. Поне за миг. Един единствен миг, в който светостта да осени и най-скрежасалите сърца и да секнат гласовете на онези, дето безсъвестно и безпаметно се мъчат да прекрояват и преиначават историята ни – Русия тръгнала да се бие не за изстрадалите българи, а за своите си интереси, по-достойно щяло е да бъде сами да си извоюваме свободата.
Въпреки зверствата, бесилките, кладите, през всичките тези 500 робски години, малката ни великомъченица България е кътала в сърцето си едно въжделение – да бъде свободна. За този Трети март нейните храбри чеда водят чети по Балкана, вдигат бунтове, млади девици потайно шият хайдушки знамена и трепетно везат върху зелената коприна „Свобода или смърт”, Левски обикаля села и градове и пали душите за революция, Ботев целува земята на Козлодуйския бряг и повежда двестата си юнака към Вола.
Да, след онова лудо априлско опиянение, когато изпепеленият Батак още дими и стене, Европа е стресната. Но Европа на Виктор Юго и Достоевски . Другата Европа – на кралските дворци, на короните, на бляскави балове, мълчи. Никоя от великите сили не тръгва да се бие за българите. Единствената и отдавнашна надежда е „Свята Русь”.
В тъмните одаи до мъждукащото кандилце и божията икона стои ликът на руския цар и двуглавия орел. Каквито и интереси да е имал, неговите полкове, батальони и сотни преминават Дунава, за да освободят братята българи. Заедно с тях доброволно поемат да гинат и да оставят костите си в чужда земя поети, писатели, дворяни с титли.
И други доброволци се сражават и мрат за Освобождението ни – украинци, беларуси, румънци… Боже, колко гробове по земята ни, с кръст и без кръст, с избледнели от времето имена, с прекършени младости, далеч от родината – все за нашата свобода.
Да помълчим за всички тях, да им отдадем и чест, и почит и да не забравяме, че признателността е благородство. Колкото до дрънкащите, че сме получили даром свободата си, ще им припомним думите на генерал Гурко, с които се е обърнал към българските доброволци – опълченци след боевете при Стара Загора: „Това бе първото сражение, в което вие се бихте с врага, и в него показахте такъв героизъм, с който цялата руска армия може да се гордее…”
Каква доблест, какво безстрашие, какво родолюбие у тези 7500 младоци от набързо сформираното, обучено и облечено в униформи БЪЛГАРСКО ОПЪЛЧЕНИЕ!
ЗАТОВА „И днес йощ Балканът, щом буря зафаща, спомня тоз ден бурен, шуми и препраща славата му дивна, като някой ек, от урва на урва и от век на век!”
Тъй ще бъде и утре, и винаги. А на Трети март просто да притаим дъх, да помълчим и да се поклоним пред подвига и себеотрицанието на всички, дали живот в една от най-общочовешките освободителни войни.