„Реликви от Освобождението“ бе озаглавена последната изложба на Регионален исторически музей – Търговище. Експозицията е посветена на 139 години от Освобождението на Търговище и бе подредена в Свещаровата къща.
По време на официалното откриване на изложбата директорът на музея Магдалена Жечева припомни на гостите няколко интересни факта от историята на Свещаровата къща. Строена през 1866 година, в нея са родени генерали от Търговище и кметове. А едно от предположенията е, че именно в Свещаровата къща е бил щабът на руското командване след Освобождението.
Изложбата „Реликви от Освобождението“ е дело на екипа Дарина Балакчиева, Мирослав Милев, Йордан Минчев и Веска Илиева от РИМ – Търговище. А търговищенци имаха възможността да разгледат уникални и автентични предмети от историята на града. „Не са много материалните свидетелства за събитията преди повече от век, но всеки експонат разказва своята история и ни пренася в атмосферата, когато нашият град изживява паметните мигове на Освобождението от османско владичество. Надяваме се историята на предметите, които показваме, да докоснат търговищенци по повод празника“, сподели с присъстващите директорът на музея Магдалена Жечева.
Тя добави още, че историкът Георги Димитров сравнява и квалифицира заколението, което се случва в Търговище, като второто Баташко клане. Постерите, представени в изложбената зала, разказват на посетителите за военните действия и самия ход на Руско-турската освободителна война. Гостите на изложбата научиха повече за манифеста, с който е обявена войната, преминаването на руските части през р. Дунав, за българското опълчение, сражавало се на връх Шипка, за военните действия в Зараево, Кардам, Кацелово и Горско Абланово. Сред експонатите бяха изложени въоръженията на руската и турската армия, както и на българското опълчение – шашка, ятагани, пушките „крнка“, „шаспо“, „шнайдер“, „уинчестър“. В специална витрина организаторите на събитието в музея бяха откроили отличия, медали и лични вещи на опълченците Иван Цачев и Велико Филипов. Най-силно впечатление на търговищенци направиха знамето на първата българска войскова част в града и рисунка на дете, видяло освобождението на село Вардун, изобразило на листа руски войници с пушки на рамо.
Гостите в Свещаровата къща видяха още каничка, принадлежала на руски офицер, участвал в Особождението на Търговище, албум с изображения на опълченци, военна кърпа, револвер, икони, кръстчета и копчета на руски офицери и др.
Симона Алексиева