29 живописни платна представи художникът Румен Райнов пред търговищка публика. Изложбата „Есен & Зима” събра на едно място любителите на изобразителното изкуство в Арт – галерията на Регионална библиотека „Петър Стъпов”.
Изложбата уважиха кметът на Търговище Дарин Димитров, заместниците му Емине Якубова, Рая Матева, инж. Митко Панайотов, секретарят на общинска администрация Христалина Халачева, художници, общественици, граждани и журналисти. „Румен усеща цветовете, всичките си творби той преживява със сърцето и душата. С творчеството си Румен е гордост за всеки град, особено за Търговище”, сподели по време на изложбата проф. Димитър Чолаков, който е преподавал на художника по време на магистратурата му в Шуменския университет. Проф. Чолаков пожела на Румен Райнов занапред много вдъхновение и нови изложби. С думите: „Ти не спираш да твориш! Радвам се на тази твоя неизчерпаема енергия, която непрекъснато излъчваш” и изтънчен букет с цветя директорът на ОДК Валя Радева засвидетелства уважението и симпатията си към творбите на художника Румен Райнов. А самият той сподели с гостите, че следващата си изненада за Търговище ще подари през пролетта. Ето какво сподели Румен Райнов, специално за читателите на „Знаме”.
-Зимата и снегът ли се оказаха най-големият Ви вдъхновител за настоящата изложба?
-Да! Исках да покажа зимата и есента през моя поглед. Всички платна, изложени в момента в Арт-галерията на библиотеката, са направени за месец, изцяло нови са. Вярно е, че зимата за някой е наказание, но погледнато от друга страна, е празник за очите и изкуството. А есента с нейните прекрасни и топли багри най-точно контрастира на зимните дни. Сезоните много ме вдъхновяват.
-Какви есенно-зимни пейзажи подбрахте за изложбата?
– Голяма част от платната са инспирирани от обекти, намиращи се в града. Претворих върху бялото платно Касъровата къща през нощта, величествените и красиви сгради от старата част на града в кв. „Варош”, зимната и есенна гледка на Храм „Успение Богородично” и други кътчета от Търговище, които са ме докоснали със своята история, хубост и символика.
-От септември миналата година сте част от екипа на Обединен детски комплекс, кое е по-трудно – рисуването на картини или преподаването на деца и младежи?
-В Школата по изобразително изкуство към ОДК – Търговище преподавам на деца от 5 до 15- годишна възраст. Преди това съм бил учител в Първо СУ „Св.Седмочисленици”. Приемам работата си в Школата като един следващ етап от моето професионално развитие. Имам възможността с наученото от мен до този момент и с опита, знанието и уменията, които имам, да предам на децата.
-Какви съвети давате на малките художници от Школата – да се стараят повече, когато творят, или да се отдават на въображението и фантазията си?
-Преди всичко им казвам да са много смели, когато творят, да имат фантазия и да не се ограничават. Изкуството не търпи ограничения. Помагам им и с технически съвети. А кое е по-трудно – рисуването или преподаването?! Бих казал, че съм професионалист в тази област, защото моето хоби и професия са едно цяло, едновременно рисувам и преподавам рисуване, затова ми е лесно и правя нещата с желание.
-Какво е Вашето пожелание към децата и нашите читатели?
-Успешна година, да бъдат здрави и да се срещаме по-често по такива поводи!
Интервю на Симона Алексиева