С интерес и вълнение проследих телевизионното предаване /по Канал 3, на 19.12.2016 г./ на родолюбивата кампания „Чудесата на България”, организирана от в-к „Стандарт”. В категория „Археологически открития” първа награда бе дадена на древния град край Търговище – Мисионис. Кметът на Търговище д-р Дарин Димитров получи наградата в респектиращата обстановка на Националния исторически музей.
Радвах се, а мислите ми ме върнаха в ранната пролет на 1960 г.Тогава, заедно със съпруга ми Димитър Овчаров, за пръв път, с професионален поглед, посетихме „Крумово кале”. Аз, като местен кадър бях идвала и преди, в парка имаше средношколски лагер. Там летувах през юли 1949 г. Разхождахме се и до „Крумово кале”, но не предполагахме, че там са развалините на древния Мисионис…
Когато започнахме работа в създаващия се Окръжен музей, наш консултант беше уважаваният историк Иван Халаджов. С него споделяхме намеренията си. Той на младини беше обходил всички местности около града, известни с останки от миналото. Помня думите на Иван Халаджов: „Отивайте на „Крумово кале”! Не го изпускайте! Сега, докато гората не се е разлистила и тревите не са избуяли, качете се на „Крумово кале”! Иманярите са го надупчили като холандско сирене. Но там се крие нещо голямо!”
Иманярите бяха „продупчили” обекта наистина като холандско сирене. Из дупките събирахме керамични късове, които безпогрешно ни ориентираха в датировката и значимостта на обекта.
Слизахме по склона и под разтопилия се сняг в цялата местност се откриваха следи от различни периоди. Особено впечатление ми направи фината римска керамика, която беше прясно разкопана при засаждането на боровата гора в Парка. Тя беше непосредствено зад сградата на онзи средношколски лагер, в който аз летувах през юли 1949 г. После тази сграда беше хотел. Не зная дали съществува вече. Боровата гора тогава беше наскоро засадена. Борчетата бяха израснали, но все още – малки. Земята около тях беше открита и по нея светлееха обилно разпръснати керамични фрагменти, вероятно от римско селище.
В Търговище дойдохме от музея във Велико Търново. Там , след завършване на Софийския университет „Климент Охридски”, бяхме централно разпределени. При дежурствата си с удоволствие водех посетителските групи на откритите обекти Царевец, Асенова махала, Трапезица. Започнах да си мечтая как от Търговище, при редовен транспорт, ще можем да покажем на нашите посетители и тази крепост, с прекрасната гледка, която се разкриваше…
Още следващата година започнахме разкопките. Работехме с ученици – средношколци и сигурно много от тях още си спомнят ентусиазма и радостта, с която посрещаме всяко откритие: една базилика, втора с кръщелна /баптистерий/ за възрастни хора, крепостната стена, кулите и т.н. Помня как търговищенци идваха да видят какво се разкрива. Понякога бяха доста, че ни пречеха на работата…
Наградата е добър стимул за колектива на музея в Търговище и особено за археолозите. Те преодоляват доста трудности, за да продължават разкриването, консервирането и реставрирането на обекта. Тези дейности са свързани с финансови средства, чието осигуряване /както сега в кризисни години/ не е лесно…
Мария Овчарова