Д-р Мирослав РУСЕВ, зав.ортопедичното отделение в
Търговищката болница
Свои впечатления пред представител на „Знаме” сподели д-р Мирослав РУСЕВ, завеждащ търговищкото ортопедично отделение. Наскоро той се завърна от обучителен курс по протезиране на тазобедрена и колянна става в швейцарския град Базел. Ето какво разказа той специално за читателите на „Знаме”.
– Д-р Русев, все още сте под впечатлението от срещата с ф.МАТИС-една от големите компании в областта на ортопедията и травматологията в Швейцария, новаторите в Европа. Разкажете повече за това…
– Заедно с колега от софийска клиника, имахме случая да се докоснем до една от най-големите компании в света „МАТИС”, основана от Робърт Матис-инженер по образование, който сред срещата си с професор Мюлер, /ортопед/ започват производството на импланти в травматологията и ортопедията и стават родоначалници в тази сфера. 200 млн. Швейцарски франка е годишният оборот на тази компания, която има десетки заводи за производство за инпланти за тазобедрени, коленни и раменни стави. Трябва да кажа, че аз и колегата от София бяхме изключително радушно посрещнати от Хюго Матис /трето поколение от фамилията Матис/ и всичко по програмата в тези 5 дни беше много точно, като по швейцарски часовник.
– Как протече самото обучение, какво „купихте” с очите и ръцете си, което ще Ви е от полза в бъдещата Ви практика на ортопед?
– Всичко протече много точно, при изключителна организация от страна на домакините. На практика ние оперирахме в специален институт за обучение в Базел, под ръководството на професори от Швейцария и Германия. Несъмнено, имахме възможността да си сверим часовниците, да се запознаем с най-новите видове инпланти на европейско ниво, да постигнем по-голяма прецизност и да узнаем тънкостите, тайните на занаята в тази необятна материя, наречена ортопедия.
-Вие сте ортопед с 26-годишен стаж, с многобройни специализации, а от 10 г. активно и както твърдите, с удоволствие, оперирате в сферата на тазобедрените и коленни стави. Твърдите още, че в световен мащаб ендопротезирането на тазобедрени и коленни стави все по-мощно се налага като вид операция, която засяга все повече и все по-млади пациенти. Кога трябва да се прибегне към този вид медицинска интервенция?
– Когато вече никакви медикаментозни средства не помагат и когато болката стане нетърпима, тогава се пристъпва към операция. Впрочем, има и друга съвременна тенденция, по силата на която, част от пациентите предпочитат ендопротезирането в по-млада възраст, още при първите оплаквания. Това се прави с цел те за да запазят своя пълноценен начин наживот, живот без болка, без двигателни неудобства и ограничения. Въпрос на гледна точка. Но когато болката стане нетърпима, единственият изход е ендопротезирането.
-И отново да се върнем на обучението в Швейцария. Извън огромната полза в ортопедичната сфера, с какви впечатления още си тръгнахте от Базел?
– Поразен съм от точността в тази страна във всяко едно отношение. Организацията на нашия семинар по брошурата, която ни бе раздадена предварително, беше спазена до секунда. Организацията в работата, във взаимоотношенията между колегите, също беше изпипана до най-малкия детайл. Както впрочем, точност и във всичко останало…Например, удивени сме от техния железопътен транспорт-изключително уреден, влаковете-точни до секундата. А здравеопазването там / имат няколко стълба/ е една друга голяма тема, по която много може да се говори- изключително успешно, уредено във всяко едно отношение…Изобщо, много още може да се говори за порядките в Швейцария, които са в основата на успешния бизнес, на успешното здравеопазване, а изводът е само един- имаме какво да „купим” отвън и да се променяме, за да бъдем и ние по-успешни и по-проспериращи във всяко едно отношение.
Интервю на
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА